Projekt "Mazovian StartUPolis" jest w całości finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Do tej pory program był realizowany w pięciu województwach. W województwie mazowieckim to pierwsza edycja start-upów.
- Radom to jedno z miast, które udało nam się objąć programem makroregionalnym Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Od 2015 roku w makroregionie Polski Wschodniej budujemy ekosystem platform startowych. Jest to kompleksowy program wsparcia młodych innowacyjnych przedsiębiorców, którzy chcą zakładać i rozwijać swoje biznesy w Polsce Wschodniej. Od 2024 roku Radom oraz inne miasta z województwa mazowieckiego regionalnego dołączyły do tego makroregionu - mówiła Karolina Kazimierczak, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Nad realizacją programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, a szczególnie nad komponentem platform startowych, czuwa Elżbieta Gajeska. W ramach swojej wizyty studyjnej wybrała do przeglądu platformę "Mazovian StartUPolis", realizowaną w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
- Unia Europejska już po raz trzeci wspiera rozwój regionalny obszaru Polski Wschodniej. Jednym z głównych działań jest dofinansowanie rozwoju przedsiębiorczości. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy działający na terenie Polski Wschodniej mogli lepiej konkurować z tymi z pozostałych regionów Polski - tłumaczyła Elżbieta Gajeska, przedstawicielka Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. - W ramach programu dla Polski Wschodniej w latach 2021 - 2027 obszar województwa mazowieckiego, z wyłączeniem obszaru Warszawy, został po raz pierwszy włączony do tego programu. Zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy ze swoimi młodymi pomysłami mogą korzystać z dofinansowania z programu Polski Wschodniej.
W ramach projektu przewidziano sześć edycji. Jak podkreśla Adam Duszyk, dyrektor instytutu, w każdej z nich konieczne jest wyinkubowanie 30 nowych firm.
- W pierwszej edycji zgłosiły się 124 takie firmy. Wybraliśmy 30 najlepszych, teraz w tej drugiej zgłosiły się 83 takie firmy. I z tej pierwszej edycji, aż 13 startupów postanowiło zarejestrować swoją działalność w naszym instytucie. On ma wszelkie predyspozycje, aby profesjonalnie rozwijać nie tylko tę platformę, ale też kolejne, ponieważ tworzymy niesamowicie duży ekosystem. Za nami stoi nie tylko radomski Instytut Łukasiewicza, ale 22 najlepsze instytuty naukowe w kraju, które są sfederowane w Sieć Badawczą Łukasiewicz - mówił Adam Duszyk, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/radom/poznalismy-30-laureatow-programu-mazovian-startupolis/103715
Przedsiębiorcy, którzy osiągną założone cele i będą chcieli kontynuować swój biznesowy rozwój, będą mogli ubiegać się o dalsze wsparcie finansowe.