Platforma Startowa – Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis” to przedsięwzięcie, które jest realizowane wspólnie przez ośrodki innowacji z Mazowsza, tj. Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji, Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Radomski oraz Fundację Przemysłu Technologicznego. W środę, 18 września odbyły się pierwsze warsztaty dla przedsiębiorców, którzy chcą ruszyć ze swoim innowacyjnym biznesem. - Tam jest medycyna, energia, ekologia, budowa maszyn, mniej więcej po 5-6 firm z każdej dziedziny. Najbardziej cieszy mnie to, że aż 13 firm spoza Mazowsza i Polski Wschodniej zdecydowało się zarejestrować firmy w naszym mieście - mówił Adam Duszyk, dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji Łukasiewicz.
A ich właściciele mają bardzo różny pomysł na to, jak może wyglądać biznes. - Rozwijam ekologiczny projekt, który działa w duchu gospodarki zamkniętej. To projekt dekoracji dla dzieci, które tworzone są z ekologicznych, recyklingowanych materiałów i będzie projektowana na elektronicznej platformie - opowiadała Sonia Szostak, uczestniczka programu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/otwarcie-kickoff-startupolis-w-kamienicy-deskurow-zdjecia/103695
- Mamy jedno rozwiązanie typowo do szpitali, które umożliwia zwiększenie możliwości jednego fizjoterapeuty, który może opiekować się kilkoma albo nawet kilkunastoma osobami jednocześnie. Drugie rozwiązanie jest adresowane do domów albo sesji niegrupowych w szpitalu, gdzie pacjent może sam usiąść sobie z najprostszym drenażerem oddechowym i razem z telefonem i zainstalowaną na niej aplikacją ćwiczy tak, jakby siedział przy nim fizjoterapeuta i mówił mu, jak ma to robić - tłumaczył Piotr Falkowski, uczestnik projektu.
- Jest to platforma dla prawników do zamawiania zastępstw procesowych w innych miastach. Ma to być docelowo platforma, która umożliwi tworzenie sieciowych kancelarii z prawników z różnych miast i krajów. Ma to popchnąć rynek prawniczy w kierunku cyfryzacji i przyszłości, gdzie specjaliści różnych branż z różnych miejsc mogą tworzyć wspólne, wirtualne kancelarie i tym samym ze sobą współpracować - wyjaśniał Grzegorz Simborowski, uczestnik projektu.
W sumie szansę na uruchomienie swojego biznesu otrzymało 30 przedsiębiorców z grona 124 projektów zgłoszonych do konkursu. - To bardzo ważny etap modelowania biznesu, szukania przyszłych klientów i rynku zbytu dla innowacyjnych pomysłów i produktów, opracowanych w ramach procesu inkubacji - informowała Karolina Kazimierczak, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Startupów.
Uczestnicy startupu mają dostęp do bazy laboratoryjnej, którą zapewnia Uniwersytet Radomski. Radomska uczelnia zapewnia też wsparcie ekspertów. - Wspieramy te inicjatywy proprzedsiębiorcze, które sami studenci, środowisko akademickie, próbują wdrażać. Organizujemy konkursy, szkolenia, podejmujemy też działania, które pomogą im w przejściu do świata biznesu - mówił Waldemar Nowakowski, prorektor Uniwersytetu Radomskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą.
Projekt będzie w całości finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Do tej pory program był realizowany w pięciu województwach. Na Mazowszu to dopiero pierwsza edycja start-upów. Przedsiębiorcy, którzy osiągną założone cele i będą chcieli kontynuować swój biznesowy rozwój, będą mogli ubiegać się o dalsze wsparcie finansowe.