Na początku krótki zarys historyczny: spółka Green Energy z Częstochowy zgłosiła się w maju 2019 r. do prezydenta Radomia o wydanie decyzji środowiskowej na budowę zakładu przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne w celu produkcji wysokokalorycznej mieszanki stosowanej jako paliwo alternatywne oraz wosku poliolefinowego - karbonizatu. Zgodnie z planem, inwestycja miała powstać na działce o powierzchni 2,7 ha. Mowa o dwóch halach i wiacie magazynowej. W skali roku w zakładzie miałoby być przetworzonych 120 tys. ton odpadów przemysłowych rocznie.
W trakcie pierwszego postępowania, Urząd Miejski poprosił o opinię mieszkańców ul. Ziemowita. - Nie musieliśmy tego robić, bo nie ma takich wymogów prawa w tej sprawie, ale ze względu na to, że jest to inwestycja, która może wzbudzić dużo kontrowersji, postanowiliśmy poprosić mieszkańców o głos - tłumaczy Małgorzata Pietraszewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu. Reakcja nie była zaskakująca - mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko tej lokalizacji.
W 2022 r. Urząd Miejski wydał decyzję pozytywną. Wydał, ponieważ inwestor spełnił wszelkie formalności, a opinia mieszkańców nie jest wiążąca i nie może być powodem do odmowy pozwolenia na rozpoczęcie realizacji inwestycji. Odwołanie złożyła miejska spółka RADKOM, a także jedna z fundacji ekologicznych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję miasta, więc cała procedura rozpoczęła się od nowa.
https://www.cozadzien.pl/air-show-2023/sobota-na-air-show-2023-wideo-zdjecia/94350
W lipcu tego roku miasto zakończyło drugie postępowanie i znów zakończyło się ono pozytywną decyzją dla inwestora. - Nie ma podstaw do odmowy. Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, inwestycja nie ma też negatywnego wpływu na środowisko Natura 2000 - wyjaśnia Pietraszewska. Dodaje, że tym razem odwołanie w tej sprawie złożyły trzy strony i znów nad całą sprawą pochyli się SKO.
Zgody mieszkańców na tę inwestycję nie ma. Świadczy o tym ich obecność na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. W ich imieniu głos zabrała Jolanta Wasiak. - Nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji, bo wiemy, że trzeba zmniejszać ilość śmieci, ale nie możemy zgodzić się z tą lokalizacją, która jest tak blisko naszych domów. Już teraz, w odległości 1,5 km mamy wysypisko, z którego czuć smród i słychać hałas. Po co kolejny taki zakład? Zwłaszcza, że mieściłby się on 150 m od mojego domu, bo właśnie to ja jestem najbliższym sąsiadem tej inwestycji. Już teraz zebraliśmy ponad 400 podpisów osób, które sprzeciwiają się tej budowie - mówiła emocjonalnie z mównicy.
Mieszkanka ul. Ziemowita dodała, że dla lokalnej społeczności budowa tego zakładu na terenach zielonych spowoduje zniszczenie "zielonych płuc" tej części miasta, a także doprowadzi do ogromnego spadku wartości działek. - Ja jej nie kupiłam, to moja ojcowizna, na której wybudowałam dom. I co, teraz mam się stąd wyprowadzić, sprzedać działkę "po taniości"? - pytała Wasiak.
Do sprawy odniosła się Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia. - Po ludzku, rozumiem państwa pytania i obawy. Stąd też wcześniej podjęliśmy decyzję o tym, aby państwa od samego początku o całej sprawie poinformować i zapytać o zdanie. Przepisy prawa są jednak jasne - może nam się to nie podobać, ale musimy wydać decyzję pozytywną dla inwestora, jeśli spełnia on wszelkie formalności. I tak jest w tym przypadku. Warto jednak pamiętać, że pozytywnie cały pomysł tej inwestycji zaopiniowały instytucje państwowe - Wody Polskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska czy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. To nie jest tak, że tylko miasto pozwoliło na tę budowę - tłumaczyła.
https://www.cozadzien.pl/radom/nielegalne-skladowisko-odpadow-na-firleju/93620
Małgorzata Pietraszewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa poinformowała, że na ten moment inwestor otrzymał jedynie pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. O tym, czy będzie mógł rozpocząć produkcję, zdecydują inne organy m.in. marszałek województwa mazowieckiego.