Wszystko zaczęło się w styczniu 1966 roku, kiedy w Radomiu gościł Jerzy Karger, dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej. Podczas spotkania z redakcją „Życia Radomskiego” rzucono pomysł, by jednemu z nowych statków PŻM nadać nazwę „Radom”.
Szybko utworzono Społeczny Komitet Patronatu nad m/s „Radom” i budowy jachtu pełnomorskiego „Dar Ziemi Radomskiej”, w skład którego weszli: Bronisław Duda (kierownik redakcji „Życia Radomskiego”), Wacław Telus (przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej) oraz Józef Pinkiert (dyrektor Radomskiej Wytwórni Telefonów).
Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy i darów, dzięki którym można było wyposażyć statek „po radomsku”. RWT przekazało prototypowe aparaty telefoniczne do pracy w klimacie morskim a Radoskór skóry na tapicerkę mebli okrętowych. Zakłady Gerlach w Drzewicy ofiarowały sztućce a Wytwórnia Części Zamiennych magnetofon. Kluby sportowe ufundowały stroje dla marynarzy, którzy w czasie postojów w portach umilali sobie czas grając w piłkę.
Zadbano, by wystrój wnętrza reprezentacyjnych pomieszczeń statku nawiązywał do miasta i regionu. Znalazły się tam prace plastyczne przedstawiające tradycje przemysłowe Radomia, herb, fotografie, elementy reklamowe lokalnego przemysłu - w tym podwieszany sufit z logo RWT. Nad wystrojem czuwali radomscy artyści, m.in.: Maciej Paterkowski, Tadeusz Hajnrych, Marek Moszyński i Jerzy Likowski.
Prace postępowały sprawnie i w lipcu 1966 r. nastąpiło wodowanie. Matkę chrzestną wybrano spośród kilkunastu kandydatek. Została nią Bogumiła Siczek - wówczas 29 letnia brygadzistka z Radoskóru.
W kwietniu 1967r. statek wypłynął w swój dziewiczy rejs w kierunku portu Matad w Kongo. Pierwszym kapitanem jednostki był oczywiście...radomianin - Jan Jakóbiec. Załoga „Radomia” liczyła 36 osób. Statek dysponował również 12 miejscami pasażerskimi.
Drobnicowiec z nazwą naszego miasta na burcie pływał po morzach do 1984 roku, kiedy to w czerwcu uroczyście opuszczono banderę i skierowano go w ostatni, 58 rejs do Meher Ltd Chittagong w Bangladeszu. Tam statek został zezłomowany.
Do idei budowy jachtu „Dar Ziemi Radomskiej” nigdy nie powrócono.
Źródło: www.kochamradom.pl/ms_radom
fot. www.kochamradom.pl/ms_radom