W piątek na pl. Jagielloński radomianie ciągnęli już od godz. 17. Bo można było posłuchać zespołów, które w tym czasie odbywały próby przed wieczornymi występami, ale także kupić gadżety związane z radomskim Czerwcem. Były koszulki, albumy i ramki na rejestrację samochodową. - Trochę jestem zawiedziona, bo najbardziej zależało mi na kubku. Nie dość, że retro, to jeszcze nasz, radomski, czerwcowy – powiedziała nam pani Kasia. - Ponieważ kubka nie było, kupiłam album „Zaczęło się w Radomiu”. To dobrze, że te czerwcowe gadżety można wreszcie kupić, a nie tylko wygrać jako fanty w grze miejskiej. Powinny być jednak dostępne przez cały czerwiec, a nie tak na ostatnią chwilę.
Wieczorem na plac ciągnęły prawdziwe tłumy. - Nasze dzieci na Myslowitz, a my postanowiliśmy przypomnieć sobie młodość - lata studenckie głównie, więc Oddział Zamknięty i Lady Pank – śmiał się pan Andrzej.
Radomski festiwal wolności
Widowisko „Radomski Czerwiec Wolności” zgromadziło kilka tysięcy osób. Wśród zaproszonych gości byli, rzecz jasna, uczestnicy wydarzeń sprzed 43., bo te koncerty są hołdem i podziękowaniem dla nich. Prezydent Radosław Witkowski przypomniał, że właśnie radomscy robotnicy, przeciwstawiając się ówczesnej władzy zmienili bieg historii. - Wyszli na ulice, upomnieli się o swoją godność i sprawili, że po raz pierwszy komunistyczny reżim w Polsce musiał wykonać krok w tył. Na tej żyznej glebie urodził się wielki ruch Solidarności. Uczestnicy tego protestu wygrali dlatego, że byli razem. Tak samo jak my dziś jesteśmy razem, wspólnie świętujemy i wspólnie pokazujemy naszą dumę z tego, że zaczęło się w Radomiu – mówił prezydent. - Moim marzeniem jest, aby obchody kolejnych rocznic przekształcić w prawdziwy festiwal - Radomski Festiwal Wolności. Chcę, by było to wydarzenie, które już zawsze będzie przypominało, jak ważnym wydarzeniem w naszej historii był radomski Czerwiec '76. O jedno was tylko proszę - bądźcie dumni z naszego miasta.
Woda z saturatora
Zgromadzeni na pl. Jagielońskim wspólnie z artystami śpiewała m.in. „Andzia i ja” i „Obudź się” Oddziału Zamkniętego, „Długość dźwięku samotności” i „Peggy Brown” Myslowitz czy „Kryzysową narzeczoną”, „Fabrykę małp” i „Mniej niż zero” Lady Pank. Uzupełnieniem koncertu były pojawiające się na telebimach zdjęcia pokazujące wydarzenia sprzed 43 lat na tle współczesnego Radomia.
W sobotę natomiast radomianie mogli się spotkać z bohaterami radomskiego Czerwca '76 podczas pikniku historycznego „Witryna Radomskiego Czerwca” na pl. Corazziego. Te spotkania nie były jedyną atrakcją pikniku – organizatorzy proponowali m.in. przejażdżki zabytkowym jelczem, tzw. ogórkiem czy gry rodem z PRL-u. Były też konkursy z nagrodami. I jak zawsze wielkim powodzeniem cieszyła się woda sodowa z prawdziwego PRL-owskiego saturatora.
Z kolei w niedzielę dla zgromadzonych na pl. Corazziego wystąpił radomski zespół JMS Band, a po nim gorąco przyjęta przez publiczność, legendarna grupa Proletaryat, która zagrała zarówno swoje najstarsze utwory, powstałe jeszcze w PRL, jak również najnowsze kompozycje.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/piknik-historyczny-witryna-radomskiego-czerwca-76-zdjecia/57294
Kultura, która pięknie promuje nasze miasto
Wcześniej ogłoszone zostało nazwisko laureata Radomskiej Nagrody Kulturalnej. Kapituła zdecydowała o przyznaniu nagrody prof. Andrzejowi Markiewiczowi, dziekanowi Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Oprócz prof. Markiewicza do nagrody nominowani byli: twórca autorskich programów edukacyjnych w MCSW „Elektrownia” Michał Grabowski oraz Adrian Szary,poeta, wykładowca na UTH, prowadzący warsztaty literackie w Centrum Młodzieży „Arka”.
- Każdy z nominowanych zasłużył się dla radomskiej kultury, która pięknie promuje nasze miasto. Wszyscy możecie czuć się docenieni. Znam panów działalność na polu kultury i wiem, że tkwi w was wielki potencjał. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy mogli robić wielkie rzeczy - mówił, gratulując wszystkim nominowanym, prezydent Radosław Witkowski.
Prof. Andrzej Markiewicz otrzymał nagrodę za organizację 45. Salon Zimowy – Radom 2018 Ogólnopolskie Biennale Sztuki; kapituła doceniła też wkład Andrzeja Markiewicza w reaktywację Salonów Zimowych, a szczególnie zaangażowanie w pracach nad powrotem do ich edycji konkursowej (od 2008 roku). - Bardzo się cieszę z tej nagrody. Dziękuję kapitule, że zauważyła i doceniła znaczenie Salonu Zimowego dla kultury i dla naszego miasta - mówił pod odebraniu statuetki prof. Andrzej Markiewicz.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wreczenie-nagrody-kulturalnej-i-koncert-jms-band-zdjecia/57309
Radomska Nagroda Kulturalna wręczana jest od 1998 roku. Jej celem jest eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych z życia miasta i docenianie tych, które w największym stopniu promują Radom, przede wszystkim na forum ogólnopolskim. Nagroda jest przyznawana twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku lub animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek Radomia i przyczyniają się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju. Wydarzenia brane pod uwagę muszą albo odbywać się w Radomiu, albo być związane z Radomiem, np. poprzez osobę autora.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/proletaryat-na-placu-corazziego-zdjecia/57311