W piątek, 12 lutego część radnych Koalicji Obywatelskiej spotkała się z dziennikarzami, aby zaprezentować swoje stanowisko w sprawie pomysłu zmiany trybu pracy miejskiego szpitala na tryb hybrydowy, czyli taki w którym w tej samej placówce leczeni są pacjenci zarażeni koronawirusem i pacjenci niezarażeni. - Uruchomienie w trybie hybrydowym RSS spowoduje, że drogi pacjentów covidowych i niecovidowych będą się krzyżowały. Tam nie ma możliwości pełnego rozdzielenia tych dwóch dróg. Taka sytuacja będzie już na wejściu do SOR-u – mówi radny KO Robert Utkowski. - To z kolei może spowodować, że szpital radomski w opcji skrajnej stanie się ogniskiem wirusa, co w konsekwencji może doprowadzić do sparaliżowania jego pracy i będzie stanowiło zagrożenie dla pacjentów.
Jak podkreślają radni KO, nie ma możliwości przygotowania OIOM-u, na którym obecnie przebywają pacjenci podłączeni do respiratorów. - Naszym zdaniem już same te argumenty wystarczają, żeby takiego rozwiązania nie brać pod uwagę – mówią radni.
Radni są zdania, że ze wszystkich możliwych wyjść, jest to najgorsze rozwiązanie. Uważają jednocześnie, że uruchomienie SOR-u jest możliwe wyłącznie wówczas, jeśli cały szpital zostanie przywrócony do normalnej pracy, czyli przestanie być szpitalem jednoimiennym.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/radni-ko-przeciwni-pracy-rss-jako-placowki-hybrydowej-zdjecia/70702
Sprzeczne informacje
Radni KO są zaniepokojeni tym co w ostatnim czasie dzieje się wokół radomskiej służby zdrowia, bo – jak mówią – docierają do nich sprzeczne informacje. - Rzecznik MZ bez konsultacji z prezydentem i myślę, że również z wojewodą, co nas niepokoi, ogłosił, że będzie w Radomiu otwarty drugi SOR. W tym samym czasie wojewoda oznajmił w mediach, że jeśli chodzi o RSS, nic się nie zmieni. W związku z tym chcielibyśmy wiedzieć w jaki sposób wojewoda ma zamiar zapewnić opiekę zdrowotną mieszkańcom Radomia i regionu – mówi Magdalena Lasota, radna KO. - Problemów jest wiele i będzie wiele, bo jak teraz podzielić lekarzy i personel na covidowy i niecovidowy. Drugi problem dotyczy wynagrodzenia, bo lekarze, którzy zajmują się pacjentami zrażonymi otrzymują dodatek. Z tego co już na dzień dzisiejszy mamy informację, jest bardzo duże zaniepokojenie wśród personelu RSS – zauważa radna.
Radni KO chcą do lutowej sesji dołączyć punkt dotyczący sytuacji służby zdrowia w Radomiu. - Będziemy wnosili o zaproszenie zarządów obydwu szpitali, przedstawicieli zarządu województwa, wojewody i ministerstwa. Musimy reagować stanowczo – przyznaje Dawid Ruszczyk. - Liczymy na to, że w naszym mieście – jak zapowiedział – że będą dwa SOR-y, ale nie możemy się godzić na to, że będzie to system hybrydowy.