Konferencję otworzył Daniel Oliszewski, "jedynka" na liście Nowej Lewicy w okręgu radomskim.
- Sami wiecie, z jakimi kłopotami się spotykacie, idąc do lekarza, czy trafiając do szpitala. Są wielkie kolejki, niedobory leków w aptekach. Służba zdrowia powinna być bezpieczna, nowoczesna i dostępna dla wszystkich ludzi. Leki powinny być bezpłatne dla wszystkich - mówił Daniel Oliszewski.
Jednym z poruszonych tematów była trudna sytuacja szpitali powiatowych. Chodziło głównie o wzrost kosztów utrzymania, a także zbyt niską wycenę świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Głos zabrał Roman Wysocki, dyrektor szpitala w Kozienicach.
- Żeby służba zdrowia spełniała oczekiwania społeczne, musi być lepiej finansowana. To bardzo poważny problem, bo na 211 szpitali, które są zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych, 197 w ubiegłym roku się zadłużyło. Problemem do rozwiązania jest odpowiednia wycena procedur. Są one za nisko wycenione i nie uwzględniają wzrostu cen, artykułów, czy inflacji. Szpitale mają problemy, jeśli chodzi o działalność leczniczą. Mamy możliwości wykonywania niektórych zabiegów, ale nie możemy ich wykonywać, bo nie są zakontraktowane z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi Roman Wysocki.
Roman Wysocki uważa, że rozwiązaniem tego problemu mogłoby być zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.
- Muszą być zwiększone nakłady na służbę zdrowia, co Lewica zakłada. Odpowiednie dofinansowanie jest najważniejsze. Brak jest także możliwości dofinansowania na zakup nowoczesnej aparatury. Z każdym rokiem oczekiwania społeczne są coraz większe. Na szczęście u nas udało się doprowadzić do sytuacji, że kolejki nie przekraczają trzech miesięcy, ale to i tak jest za dużo. Gdybyśmy uzyskali lepsze dofinansowanie, to inaczej moglibyśmy rozwijać działalność - dodaje Roman Wysocki.
Jolanta Sokołowska poinformowała, że Lewica będzie dążyła do przekazywania 8% PKB na ochronę zdrowia.
- Będziemy rozwijać opiekę koordynowaną w POZ i wzmocnimy rolę koordynatora, Zwiększymy liczbę przyjęć na specjalizacje lekarskie zgodnie z potrzebami społecznymi. Znowelizujemy ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, aby wprowadzić w życie zasadę no-fault. Rozszerzymy pakiet gwarantowanych świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego. Zapewnimy powszechny dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w publicznej ochronie zdrowia, odwracając w ten sposób proces prywatyzacji tych obszarów. Umożliwimy dostęp do psychologa bez skierowania - mówi Jolanta Sokołowska.
Wśród kolejnych propozycji jest umożliwienie nastolatkom powyżej 15. roku życia wizyty ginekologicznej czy urologicznej bez asysty rodzica oraz obniżenie cen leków na receptę do maksymalnie 5 zł za opakowanie.
Kolejnym poruszonym tematem była sytuacja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W Polsce jest około 7 mln osób niepełnosprawnych.
- Jestem ojcem niepełnosprawnego syna i od lat działam na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest dodatek 500+, a dla niepełnosprawnych zabrakło pieniędzy. Renta i emerytura są waloryzowane dwa razy do roku, a świadczenie pielęgnacyjne już nie. Dlaczego emeryci i renciści mogą brać trzynastki i czternastki, a potrzebujący nic? PiS nie interesuje się niepełnosprawnymi i nic nie mówi, bo to dla nich temat tabu. Przykład komisji i podkomisji do spraw osób niepełnosprawnych, gdzie nie zebrała się ona ani razu – to skandal. Nowa Lewica proponuje wiele zmian i ma bardzo ciekawy program - rozbudowa systemu opieki od początku zaistnienia choroby - mówił Henryk Milczarski.
Na koniec Daniel Oliszewski zadeklarował, że po wyborach Lewica rozwiąże problemy służby zdrowia.