Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Rewitalizacja Fabryki Broni. Został podpisany list intencyjny

Rewitalizacja Fabryki Broni. Został podpisany list intencyjny

W piątek (30.06) i sobotę (01.07) odbywał się II Kongres Radom Przyszłości. Wybór miejsca wydarzenia, czyli dziedzińca dawnej Fabryki Broni, nie był przypadkowy, ponieważ rewitalizacja tego budynku była jednym z tematów poruszanych podczas kongresu.

https://www.cozadzien.pl/radom/rewitalizacja-budynku-fabryki-broni-wizualizacja/92982

- To jest jedna z najważniejszych inwestycji tego typu w historii Radomia. Koncepcja rewitalizacji tego budynku zakłada zachowanie jego oryginalnej bryły i kształtu. Warto podkreślić, że koncepcja została uzgodniona z konserwatorem zabytków - mówił Adam Bielan, europoseł  i przewodniczący Partii Republikańskiej. - To miejsce będzie nosić nazwę Forum Radom i będzie najnowocześniejszym w tej części Europy centrum konferencyjno-wystawienniczym. Jest to niezwykle istotne dla Radomia, ponieważ umożliwi przyciąganie dużych kongresów i wydarzeń, które są kluczowe dla rozwoju gospodarczego i sektora usług.
 

Pierwszego dnia kongresu został podpisany list intencyjny, który zawiązał współpracę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem tej współpracy jest rewitalizacja dawnej Fabryki Broni i stworzenie nowoczesnego centrum kulturalnego i konferencyjnego. List intencyjny podpisali: Szymon Giżyński, sekretarz stanu w MKiDN, Sebastian Dąbski, wiceprezes zarządu ARP oraz Mariusz Rusiecki, wiceprezes ARP.

https://www.cozadzien.pl/radom/za-nimi-pierwszy-dzien-ii-kongresu-radom-przyszlosci/92979

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

- To dopiero początek naszych działań. Obecnie prowadzimy rozmowy z ministerstwem funduszy. Środki, które zamierzamy pozyskać na to przedsięwzięcie będziemy czerpać z Krajowego Planu Odbudowy - mówił Sebastian Dąbski, wiceprezes zarządu ARP. - Dopiero po otrzymaniu decyzji na finansowanie tego obiektu zaczniemy prace związane z pozwoleniem na budowę. W tym momencie kluczową rolę będzie odgrywać współpraca z miastem, ale mam nadzieję, że również dla miasta to jest ważne przedsięwzięcie. Po otrzymaniu decyzji będziemy mogli rozpocząć własne prace. Od tego momentu można liczyć trzy lub cztery lata, aż budynek powstanie.

Głównymi firmami odpowiedzialnymi za przygotowanie projektów rewitalizacji są Nizio Design, w której projektantem jest Mirosław Nizio oraz ART FM, gdzie głównym fachowcem jest Mieczysław Bielawski. Pierwszy z nich jest znany z projektowania i realizacji wystawy stałej w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współtworzenia projektu i realizacji wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich. Z kolei ART FM ma na koncie takie projekty jak Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Hydropolis czy Podziemia Rynku w Krakowie. 

- Musimy stworzyć tkankę, która pokazuje jak ta fabryka funkcjonowała. Chcemy odtworzyć i przywrócić zakład produkcyjny, który odgrywał kluczową rolę i przywrócić pamięć tych, którzy tutaj pracowali, ożywiając ich historię - mówił Mirosław Nizio z Nizio Desing. - Zgodnie z duchem czasu, niezwykle istotne jest, abyśmy uwzględnili ekologię, energooszczędność i samowystarczalność w projekcie tego budynku. Zostanie on wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne, ważnym elementem będzie również odzysk wody opadowej i cyrkulacja powietrza wewnątrz budynku poprzez naturalną różnicę ciśnień.

W budynku ma znajdować się wystawa stała - Respublica. Będzie ona nawiązywała do I Rzeczypospolitej. -  Wystawa będzie ukazywać nasze dziedzictwo kulturowe, naszą historię jako Polaków oraz wartości, jakimi są tradycja i demokracja - mówił Sebastian Dąbski, wiceprezes zarządu ARP. - Głównym celem będzie połączenie przeszłości z przyszłością oraz teraźniejszością. Chcemy otworzyć się na wzór dawnej I Rzeczypospolitej dla wszystkich narodów, które znajdują się w podobnej sytuacji geopolitycznej i myślą podobnie jak my. Nie chcemy upolityczniać tego w szczególny sposób, ale zależy nam na tym, aby narody z pomostu bałtycko-czarnomorskiego, Trójmorza, a być może w przyszłości także z Ukrainy i Białorusi, czuły się tu jak u siebie. Chcemy, aby w tej instytucji mogły spokojnie prowadzić dialog na różnorodne ważne i istotne tematy.

https://www.cozadzien.pl/radom/maksymilian-paczynski-z-nagroda-lidera-przyszlosci/93003

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

O wstępnych planach na wystawę opowiedział podczas kongresu Mieczysław Bielawski z firmy ART FM. - Włosi są dumni z Imperium Rzymskiego, podobnie jak my jesteśmy dumni z I Rzeczypospolitej, a każdy z nas nosi jej część w sobie. Jednak brakuje nam dedykowanego miejsca, które mogłoby odpowiednio oddać tę historyczną wartość. Naszym celem jest pokazanie historii I Rzeczypospolitej w innowacyjny sposób, korzystając z najnowszych technologii. Chcemy wprowadzić ekrany LED oraz podświetlane światłowodami analogowe makiety - mówił Bielawski. - Wyobraźmy sobie, że odbywa się konferencja na dany temat- nasza wystawa dostosowuje się do aktualnej tematyki i zmienia się, aby idealnie wpasować się w dany kontekst.

Budynek dawnej Fabryki Broni ma zostać zagospodarowany tak, aby na parterze znajdowały się kawiarnie, restauracje oraz wystawy czasowe, które będą otwarte dla wszystkich odwiedzających. Hol główny z recepcją ma stanowić centralny punkt wejścia do budynku. Na pierwszym piętrze mają powstać przestrzenie z wystawami stałymi oraz wystawy czasowe, które będą regularnie zmieniane zgodnie z aktualnymi potrzebami. Na tej kondygnacji również zaplanowane są nowoczesne sale konferencyjne. Na szczycie budynku powstać ma "zielony dach". Dzięki wielu roślinom odwiedzający będą mogli poczuć się jak w pięknym ogrodzie. W tym miejscu mają być również organizowane edukacyjne działania związane z ekologią i zielenią. Według koncepcji, na dachu mają zostać zainstalowane również duże panele fotowoltaiczne o powierzchni blisko siedmiu tysięcy metrów kwadratowych. Panele te mają być ruchome, otwierane i wentylowane, co pozwoli na efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Cały dach ma pełnić funkcję ogrodu zimowego. Dodatkowo, w jednym z dziedzińców budynku planowane jest zaaranżowanie sali projekcyjnej. Nie zabraknie także ekspozycji stałej "Dziedzictwo i przyszłość Fabryki". Jeden z segmentów budynku ma zostać przeznaczony na "zakład produkcyjny", który odwzoruje pracę w dawnej Fabryce Broni, jednak z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Ten obszar ma być szczególnie interesujący dla zwiedzających, gdyż ukazać ma także aspekt pistoletów VIS. Oprócz tego, zaplanowano również specjalne miejsce, które ma  zachęcić do wymiany myśli i dialogu.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy