- Rozpoczynamy kolejny rozdział w historii placówki, której filarami od początku byli wybitni w swoich specjalizacjach lekarze oraz innowacyjny sprzęt. Efektem tego połączenia było stworzenie w Radomiu jednego z najbardziej efektywnych i przyjaznych Pacjentom ośrodka onkologicznego w Polsce. Cieszymy się z tego, że jesteśmy pierwszym na południu Mazowsza szpitalem wykorzystującym w zabiegach chirurgicznych robota - mówi Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii.
Pierwsze operacje poprzedzone były cyklem bardzo wymagających szkoleń realizowanych w Polsce oraz za granicą, w trakcie których zespół składający się z lekarzy operatorów, lekarzy asystentów oraz instrumentariuszek i anestezjologów uczył się wykonywania zabiegów przy pomocy systemu robotycznego da Vinci. Wszyscy członkowie zespołu uzyskali odpowiednie certyfikaty, potwierdzające ich umiejętności w obsłudze systemu. - Robot chirurgiczny pozwala na przeprowadzanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dotychczas precyzją, minimalizując jednocześnie urazy operacyjne i utratę krwi pacjentów - mówi dr n. med. Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. - Dla chorych przekłada się to m.in. na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a w przypadku operacji urologicznych osiągnięcie bardzo satysfakcjonujących wyników czynnościowych. W Radomskim Centrum Onkologii robot wykorzystywany jest do leczenia nowotworów jelita grubego oraz prostaty, ale już wkrótce będziemy operować z jego wsparciem również raka trzonu macicy i kolejne nowotwory.
Medycyna wyróżnia dwa rodzaje interwencji chirurgicznej w leczeniu nowotworów – otwartą i małoinwazyjną. Małoinwazyjna dzieli się z kolei na laparoskopową oraz robotyczną. - Należy wiedzieć, że to, na jaką metodę operacji zdecyduje się lekarz, zależy przede wszystkim od rodzaju choroby, jej stadium, stanu Pacjenta oraz jego osobistych preferencji, gdyż Pacjent aktywnie uczestniczy w procesie swojego leczenia i jest informowany o poszczególnych jego etapach” – wyjaśnia lek. Wojciech Majchrzak - Kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Onkologicznej; Specjalista Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej, który przeprowadził pierwsze operacje robotyczne w Radomskim Centrum Onkologii. - Operacja otwarta wiąże się z wykonaniem dużego nacięcia umożliwiającego bezpośredni dostęp do chorego narządu. Wielkość i miejsce samego nacięcia uzależnione są od rodzaju wykonywanego zabiegu - dodaje lek. Majchrzak.
Jak działa robot chirurgiczny?
System robotyczny w Radomskim Centrum Onkologii składa się z trzech głównych części: czterech ramion robotycznych, konsoli sterującej, w której chirurg kontroluje narzędzia, oraz części łączącej te elementy. Podczas operacji chirurg siedzi przy konsoli i precyzyjnie steruje narzędziami, które poruszają się w trudnych do osiągnięcia miejscach. Dodatkowo, system posiada kamerę 3D. - Mamy do dyspozycji system z kamerą 3D o wysokiej rozdzielczości, który powiększa widok wewnątrz ciała pacjenta. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na mniejsze, precyzyjne ruchy narzędzi robotycznych w ciele chorego - mówi lek. Wojciech Majchrzak.
Bezpieczne przygotowanie do zabiegu
Przygotowanie do operacji z wykorzystaniem robota jest podobne jak w przypadku tradycyjnych zabiegów. Obejmuje ono niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje oraz przygotowanie do samego zabiegu. Lekarze szczegółowo omawiają cały proces z pacjentem, aby ten czuł się pewnie i dobrze poinformowany. - Rozpoczęcie operacji robotycznych w Radomskim Centrum Onkologii to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Radomia czy południowego Mazowsza, ale również całej Polski, ponieważ obejmujemy opieką i wsparciem wszystkich pacjentów onkologicznych – nierzadko również takich, którzy przyjeżdżają do nas z bardzo daleka - mówi dyrektor Dorota Ząbek.
Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o operacjach robotycznych, mogą skontaktować się z Poradnią Chirurgiczną Radomskiego Centrum Onkologii pod numerem telefonu: 48 377 90 20 lub odwiedzić stronę internetową placówki, gdzie znajdują się szczegóły na temat tego nowoczesnego podejścia do leczenia.
Dotychczas wykonano ponad 15 mln zabiegów z udziałem robota da Vinci. W zeszłym roku na całym świecie było to ponad 2,2 mln zabiegów. Na świecie, średnio co 16,8 sekundy rozpoczyna się operacja z wykorzystaniem robota da Vinci.