Rozmowa będzie dotyczyła zarówno średniowiecznej oraz nowożytnej historii, jak i dziejom odbudowy kościoła i przywrócenia jego sakralnego charakteru pod koniec XX wieku. Punktem wyjścia będzie niedawno wydany album pod tytułem: "Bogu na nowo poświęcony. Odbudowa kościoła pw. św. Wacława w Radomiu". W pierwszej części albumu została zaprezentowana historia parafii od czasów średniowiecznych po czasy współczesne. Możemy odnaleźć ciekawe informacje na temat czasu budowy kościoła, zasięgu terytorialnego parafii oraz jej funkcjonowania na terenie Starego Radomia. Zaprezentowano także postać św. Wacława – patrona tego miejsca. Ponadto poznamy historię dawnego cmentarza parafialnego usytuowanego w pobliżu świątyni.
Następnie historia zapisana w albumie prezentuje nam dzieje dawnej świątyni w XIX w. oraz kolejne ponad siedemdziesiąt lat w XX w. Był tu magazyn, koszary, więzienie, szpitale oraz placówka badawczo-muzealna. Pomimo upływu wielu lat mieszkańcy Radomia nie zapomnieli o pierwotnej funkcji tego obiektu domagając się zwrotu dawnej świątyni Kościołowi. Tej kwestii jest poświęcona zasadnicza część historii zapisana na kartach tego albumu. Osobą, która poświęciła wiele lat, aby odzyskać dawny kościół, był ks. Stanisław Sikorski. Ten kapłan z wielką determinacją i cierpliwością doprowadził to dzieło do szczęśliwego końca w 1978 r. Następnie z pomocą grona naukowców z Politechniki Krakowskiej rozpoczął dzieło odbudowy świątyni doprowadzając do jej poświęcenia w 1985 r. Od 1992 r. na Starym Mieście ponownie utworzono parafię, która służy mieszkańcom tej części Radomia.
Wielkim atutem publikacji jest jej część fotograficzna, która prezentuje przemianę tego miejsca począwszy od lat sześćdziesiątych XX w., aż po czasy obecne.
Gośćmi spotkania będą autorzy albumu –główny inicjator jego powstania - ks. Andrzej Tuszyński (proboszcz parafii pw. św. Wacława), ks. dr Michał Krawczyk (Diecezjalny Konserwator Zabytków), Wojciech Stan (fotografik). Album będzie do nabycia po spotkaniu.
Jak zaznaczają organizatorzy spotkań, pragną, żeby tematyczne prezentacje gości spotkań z cyklu „Rozmowy o...” kreśliły chrześcijański punkt widzenia. Jednak na spotkanie zapraszają wszystkich (także osoby niewierzące, agnostyków etc.) otwartych na dyskusję w ramach tematów, które będą poruszane.
Spotkania zwykle otwiera prelekcja lub prezentacja gościa/gości. Następnie odbywa się dyskusja wokół poruszanych tematów.
„Rozmowy o... najstarszym kościele Radomia” już 21 listopada o godz. 19.00 w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, ul. K. Kelles – Krauza 19, wjazd na parking oraz wejście od ul. Niedziałkowskiego.
Wstęp wolny.