Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dotyka on co czwartą kobietę - szacuje się, że rocznie chorobę nowotworową diagnozuje się u 1,7 mln kobiet z czego ponad 500 tys. z nich umiera.
- Dla nas, jako onkologów, kluczowe jest, aby nowotwór został rozpoznany na wczesnym etapie rozwoju, ponieważ to wtedy mamy największe szanse na skuteczne wyleczenie pacjentki i zapewnienie jej długiego, zdrowego życia - mówi dr n. med. Emilia Jesień – Lewandowicz, specjalista Radioterapii Onkologicznej
Dlatego już 12 października Radomskie Centrum Onkologii organizuje Białą Sobotę - akcję profilaktyczną, skierowaną przede wszystkim do kobiet. W ramach niej, panie będą mogły skorzystać z takich badań jak: USG piersi, cytologia, USG ginekologiczne wraz z konsultacjami, mammografia, badania dermatoskopem zmian skórnych i konsultacje dietetyczne. A to wszystko bezpłatnie po wcześniejszych zapisach.
- Należy regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym, ponieważ nowotwór to choroba, którą można wyleczyć, zwłaszcza gdy zostanie wykryta we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne jest, aby o tym mówić i zachęcać do badań - mówi Maria Gawriuczenkow, dyrektor operacyjny RCO.
Lekarze podkreślają, że profilaktyka jest kluczowa przez cały rok, a nie tylko w październiku. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, którzy również powinni być świadomi zagrożeń zdrowotnych i regularnie się badać.
- Istnieją badania przesiewowe, których skuteczność w wykrywaniu zmian nowotworowych została potwierdzona na populacji milionów pacjentów. Klasyczne przykłady to cytologia u kobiet, mammografia u kobiet oraz PSA u mężczyzn. Obecnie, wraz z postępem medycyny, dodaliśmy do tego kolonoskopię dla obu płci - tłumaczy dr n. med. Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny RCO.
Jak można pomóc osobie zmagającej się z chorobą nowotworową?
– Czasami wystarczy po prostu posiedzieć z osobą chorą. Wszystko zależy od tego, jaką mamy z nią relację – mówi Iwona Rutka, psychoonkolog i terapeutka Terapii Simontona. – Bardzo istotne jest wsparcie instrumentalne, czyli praktyczna pomoc. Każda osoba w naszym otoczeniu ma inne zasoby i może pomóc w różny sposób, niekoniecznie emocjonalnie, ale np. podwieźć, coś załatwić. To wszystko ma ogromne znaczenie.
Więcej informacji o dostępnych badaniach w placówce można uzyskać na miejscu lub pod nr. tel: 48 377 90 20.
https://dami24.pl/wiadomosci/rozowy-pazdziernik-w-radomskim-centrum-onkologii/30448