Jeszcze przed oficjalną konferencją wojewody mazowieckiego, konferencję prasową zwołali radomscy radni Koalicji Obywatelskiej, którzy wyrazili stanowczy sprzeciw wobec zmiany trybu pracy miejskiego szpitala na tryb hybrydowy. - Uważamy, że jest to najgorsze możliwe rozwiązanie, jakie mógłby w tej sytuacji przyjąć wojewoda - mówili na konferencji radni KO.
Dwie godziny później wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że podjął decyzję, że za 10 dni Radomski Szpital Specjalistyczny rozpocznie przyjmowanie pacjentów również niecovidowych, decyzja – jak podkreślił wojewoda – poprzedzona została licznymi analizami. - Te 10 dni przeznaczone jest na to, aby tak przeorganizować szpital, żeby możliwe było bezpieczne leczenie pacjentów niecovidowych i covidowych. Wiem, że to budzi rozmaite emocje, wątpliwości, ale chcę zwrócić uwagę, że od kilku miesięcy taka sytuacja w zasadzie jest normą w dużej części szpitali woj. mazowieckiego, tzn. szpitale pracują zarówno na rzecz pacjentów covidowych i niecovidowych - zaznacza Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
https://www.cozadzien.pl/radom/radomski-szpital-specjalistyczny-hybrydowy-radni-ko-mowia-nie/70701
Od 22 lutego liczba miejsc dla chorych na Covid-19 lub z podejrzeniem zakażenia ma zostać zmniejszona z 230 do 149. Łóżka covidowe mają się mieścić na oddziałach: neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym, dermatologicznym oraz urologicznym. Pozostałe oddziały, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy, mają wrócić do normalnej pracy. Zdaniem wojewody w miejskim szpitalu jest możliwość wydzielenia dwóch ciągów komunikacyjnych. - Oddzielenie ciągów tzw. czystych i brudnych było możliwe w szpitalach w Lipsku, w Przasnyszu, w Siedlcach, w różnych innych miejscach i jest możliwe również w tym szpitalu. To jest ogromny budynek, jest do niego kilka wejść, ja nie mówię, że to jest łatwe, ale z całą pewnością to jest możliwe - zaznacza wojewoda mazowiecki.
Na gorąco do decyzji wojewody odniósł się wiceprezydent Jerzy Zawodnik, którzy przyznał, że w tej sprawie miasto złoży odwołanie. - Patrząc na szczegóły tej decyzji wiemy na pewno, że zaproponowane w niej rozwiązania są nieakceptowalne, ponieważ przyporządkowane oddziały, na których mają się znajdować pacjenci covidowi są rozrzucone po całym szpitalu, w różnych budynkach. W poniedziałek od tej decyzji będziemy się odwoływać, będziemy próbowali zmieniać lokalizację wskazanych oddziałów covidowych. Mamy też zapewnienia od wojewody, że modyfikacje są możliwe - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Jednym z oddziałów, który będzie po zmianie trybu pracy szpitala przyjmował i pacjentów covidowych i niecovidowych będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy. O to, czy rzeczywiście uda się przygotować tak oddział, aby pacjenci się nie mieszali, zapytaliśmy wiceprezydenta Zawodnika. - Będziemy robić wszystko, żeby pacjenci zarażeni w ogóle nie trafiali na SOR, jeżeli będzie to możliwe - przyznaje wiceprezydent. - Planujemy pewne rozwiązania, żeby na SOR w ogóle nie trafiali pacjenci covidowi. Chcielibyśmy przygotować izbę przyjęć dla pacjentów covidowych w oddziale zakaźnym, który jest oddalony od głównego budynku szpitala.
Radomski Szpital Specjalistyczny rozpocznie przyjmowanie pacjentów niecovidowych od 22 lutego.