Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 tys. zgonów w 2020 r.). Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa pięciu lat. Dla tych, którzy przeżyją, trwałe skutki mogą być wyniszczające. Badanie z 2021 roku zainicjowane przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi oraz Europejską Koalicję Pacjentów Onkologicznych (ang. European Cancer Patient Coalition – ECPC) wykazało, że osoby, które przeżyły nowotwór złośliwy głowy i szyi, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą.
Edukacja społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie objawów nowotworów głowy i szyi jest nieodłącznym elementem kampanii, która zachęca do wcześniejszego zgłaszania się i diagnozowania choroby, aby wcześnie rozpocząć leczenie. Jeśli terapia rozpoczęta jest we wczesnym stadium choroby, 80-90% chorych przeżyje, co pokazuje, że szybka diagnoza może zmniejszyć śmiertelność i pozytywnie wpłynąć na wyniki leczenia.
W ramach X Tygodnia w dniach od 19 do 23 września Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zaprasza na darmowe badania przesiewowe laryngologiczne oraz konsultacje z laryngologiem.
Kiedy na badania:
20 września (wtorek) godz. 9-13 – Punkt Konsultacyjny (4. piętro) - bezpłatne badania przesiewowe
22 września (czwartek) godz. 9-13 - Punkt Konsultacyjny (4. piętro) - bezpłatne badania przesiewowe
23 września (piątek) godz. 10-12 – Dzień Otwarty – możliwość odbycia konsultacji laryngologicznych - Punkt Konsultacyjny (4. piętro)
Na darmowe badania lub konsultacje w ramach X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli co najmniej jeden z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej:
- ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
- ból gardła,
- utrzymująca się chrypka,
- ból i/lub trudności w połykaniu
- guzek na szyi
- jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa
Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność nowotwór i szybkie wdrożenie leczenia, co za tym idzie – możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania.
Na badania i konsultacje obowiązują zapisy. By móc z nich skorzystać, należy skontaktować się z sekretariatem oddziału: 48 361 33 61. Sekretariat jest czynny w dni robocze w godzinach od 8:00 do 14:00.