Sześć radomskich szkół ponadpodstawowych bierze udział w pilotażowym projekcie rozszerzonych usług cyfrowych. Są to: I LO im. Mikołaja Kopernika, III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego, IV LO im. Tytusa Chałubińskiego, VI LO im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Elektronicznych oraz Zespół Szkół Technicznych.
- Główne założenia i korzyści, które niesie ze sobą ten pilotaż to przede wszystkim możliwość zainstalowania rozszerzonego, najnowszego oprogramowania pakietu Office dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkół biorących udział w projekcie - mówiła Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. - Oprogramowanie będzie można zainstalować na 15 dowolnych urządzeniach, czyli może być ono dzielone np. z rodzicami i rodzeństwem.
Najnowsza wersja oprogramowania pozwoli także wyeliminować problemy z otwieraniem dokumentów.
- To jest bardzo ważne, żebyśmy nie pracowali na starych wersjach, bo niekompatybilność dodaje dużo nerwów. Kiedy przesyłamy sobie dokumenty pomiędzy uczniami i nauczycielami, to okazuje się, że dokument u mnie wygląda tak jakbym chciał, a u osoby u której jest otwierany wygląda całkiem inaczej. Dlaczego? Bo oprogramowanie nie jest ujednolicone. Teraz to się zmieni - tłumaczył Artur Rudnicki, wicedyrektor i nauczyciel ZST w Radomiu.
W ramach pilotażu będą również organizowane bezpłatne szkolenia dla wszystkich nauczycieli oraz dyrektorów szkół zaangażowanych w projekt.
- Dobrze wykształcona kadra pedagogiczna, która podnosi ciągle swoje kwalifikacje, wpływa pozytywnie na uczniów. A myślę, że wszystkim zależy na tym, aby nasza młodzież była dobrze wyedukowana, a to w szczególności nauczyciel jest tym mentorem, który przeprowadza proces edukacyjny - mówiła Anna Kołodziejska, dyrektor VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Wybór sześciu szkół, które biorą udział w projekcie, nie jest przypadkowy.
- To był dosyć trudny wybór. Staraliśmy się bazować na szkołach ponadpodstawowych, które prowadzą profile z rozszerzeniem informatycznym i mają już pracowników działających w tym środowisku - mówiła wiceprezydent Radomia. - Krótko mówiąc, są to szkoły, które naszym zdaniem są najlepiej do tej działalności informatycznej przygotowane.
Docelowo w takim programie mają wziąć udział wszystkie miejskie placówki oświatowe. - Czekamy na uruchomienie zewnętrznych źródeł finansowania - informowała Katarzyna Kalinowska.