Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Dopalacze to substancje bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Nierzadko są to także mieszaniny takich substancji. Środki te wykazują silne działanie psychotropowe, a ich wpływ na organizm człowieka często bywa nieprzewidywalny. Niestety w ostatnim okresie w Radomiu i okolicach wzrosła liczba osób zatrutych tego typu substancjami. W ciągu ostatniego miesiąca zgłoszonych zostało 15 takich przypadków, na 27 odnotowanych od początku 2017 roku.
Zażycie dopalaczy powoduje niebezpieczne, a często nawet nieodwracalne skutki uboczne dla organizmu. Zatrucie może poważnie zaszkodzić zdrowiu a nawet doprowadzić do śmierci.- Znane są przypadki, że pod wpływem dopalaczy dochodziło do samookaleczeń bądź okaleczenia innych. Trudno jest pomóc takiej osobie, bo to co zażyła jest nie znane, często to kilka przeróżnych substancji wykluczających się wzajemnie zostaje pomieszanych i ich działanie jest wręcz katastrofalne - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.
Problem dopalczy dotyka w równym stopniu zarówno młodzież, jak i dorosłych. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Radomiu podaje, że po te niebezpieczne środki sięgnęły osoby w wieku od 14 do 37 roku życia. - Z naszego dochodzenia wynika, ze większa część tych zatruć była spowodowana przez substancję FUF, którą od jakiegoś czasu wykrywamy – wyjaśnia Wiśniewska. - Środki zawierające tę niebezpieczną substancję były rozprowadzane na terenie Radomia przez jeden sklep, który na ten moment, po naszej interwencji, jest już nieczynny – dodaje.
Radosmki Sanepid od ubiegłego roku dysponuje pracownią, wyposażoną w specjalistyczną aparaturę do badań środków odurzających, psychotropowych i środków zastępczych, potocznie nazywanych dopalaczami. Stacja w Radomiu wykonuje badania na potrzeby innych oddziałów Sanepidu w Polsce, ale też osób indywidualnych, policji czy prokuratury. - Przy użyciu specjalistycznego sprzętu zbadaliśmy do tej pory190 próbek a 40 jest jeszcze w trakcie badania. Spośród 190 próbek, tylko trzy stanowiły narkotyki – informuje dyrektor Wiśniewska.
Za handel i wytwarzanie niebezpiecznych psychotropów Sanepid może nałożyć karę finansową w wysokości od 20 tysięcy do miliona złotych.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.