Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Sentymentalna podróż po Radomiu

Sentymentalna podróż po Radomiu

Fotoplastikon, który stanął w parku im. Kościuszki jest wykonany z drewna, a swoim stylem nawiązuje do urządzeń z przełomu XIX i XX wieku. - Historia fotoplastikonów jest bardzo ciekawa. Pierwsze urządzenia pojawiły się wraz z rozwojem fotografii - mówi Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej. - Te pierwsze urządzenia tworzenia par stereoskopowych były niewątpliwą atrakcją. Początkowo urządzenia były główną atrakcją jarmarków i targów. Pokazywano w nich głównie znane postacie. W latach 80. XIX wieku wyprodukowano pierwszych 250 egzemplarzy fotoplastikonów. To były panoramy cesarskie, wyprodukowane w Niemczech. W tej chwili przetrwało już tylko sześć oryginalnych, jeden z nich znajduje się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Urządzenie ma pięć stanowisk, na których, przez specjalne okulary, można oglądać fotografie i filmy. Aktualnie można oglądać wybrane zdjęcia prezentujące dawną architekturę miasta, ludzi związanych z Radomiem i najważniejsze wydarzenia XX wieku. To fotografie autorstwa m.in. Jerzego Szepetowskiego i Mirosława Kowalskiego. Część zdjęć przekazał Łukasz Wykrota, inicjator powstania fotoplastikonu. Drugim pomysłodawcą był Marcin Dąbrowski.

- W każdym okularze widzimy inną prezentację, która w określonym rytmie się przewija. Nie mamy możliwości samodzielnego jej zmieniania. Nasza zmiana, tak jak w starym fotoplastikonie, polega na tym, że przechodzimy do następnego stanowiska - wyjaśnia Justyna Górska-Streicher.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Jak przyznaje dyrektorka Resursy Obywatelskiej, nie jest to pierwszy fotoplastikon, który funkcjonował w naszym mieście. - Fotoplastikon w Radomiu powstał w 1961 r., a jego pomysłodawcą był Jerzy Ostrowski, ówczesny dyrektor Miejskiego Domu Kultury i mieścił się przy ul. Żeromskiego 60. Miał 16 par okularów i przedstawiał wizerunki przyrody - wyjaśnia dyrektorka Resursy. 

Piecze nad urządzeniem sprawuje Resursa Obywatelska, która będzie również dbać o ekspozycję. Jak zapowiada dyrektorka placówki, raz w miesiącu ma się pojawiać co najmniej jedna nowa wystawa. Resursa czeka także na propozycje mieszkańców odnośnie tematyki prezentowanych fotografii. - Nasz główny cel to ta atrakcyjność fotoplastikonu, a żeby ona była muszą się w nim zmieniać wystawy. Bardzo byśmy chcieli, aby na FB Resursy Obywatelskiej wszyscy mieszkańcy, którzy zapoznają się z działaniem tego urządzenia, zgłaszali nam pomysły i propozycje na wystawy - mówi Justyna Górska-Streicher.

Fotoplastikon to efekt realizacji jednego z projektów z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy