W 1914 roku przy obecnej ul. Sienkiewicza 12 stanął nowy dom ówczesnego wiceprezydenta Radomia Macieja Glogiera (1869-1940) - wybitnego prawnika, działacza społecznego, senatora II RP, wieloletniego prezesa Radomskiego Towarzystwa Dobroczynności, skrzypka i wiolonczelisty. Glogier po powrocie ze studiów w Warszawie w kamienicy Balińskich i Hemplów przy ul. Lubelskiej 46 (ob. Żeromskiego) założył amatorską orkiestrę. Tam też współtworzył Szkołę Muzyczną im. Chopina, której był pierwszym dyrektorem.
Autorem projektu architektonicznego domu Glogierów był Józef Pius Dziekoński, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego historyzmu, autor neogotyckiego, stojącego nieopodal, kościoła mariackiego. Dwupiętrowy gmach ze strzelistym dachem w stylu eklektycznym nawiązuje architekturą do pałaców renesansu francuskiego. Dwutraktowy budynek frontowy ujmują dwa jednotraktowe skrzydła boczne. Fasada o bogatym plastycznym podziale, z głębokimi wnękami i wykuszami, z ozdobną kamieniarką, ma niesymetryczny układ. Na wysokim dachu widzimy charakterystyczną metalową balustradkę na kalenicy. Na elewacji kamienicy widnieje data powstania - A.D. MMXIV otoczona ornamentem z motywem mitycznych stworów. W dolnej części fasady zachowały się tzw. koniouwiązy, czyli niewielkie, metalowe obręcze służące w dawnych czasach do przywiązywania koni. Pierwotnie na każdym piętrze kamienicy znajdowało się tylko jedno mieszkanie.
W latach I wojny światowej w piwnicach budynku zdeponowano eksponaty Radomskiego Muzeum PTK, utworzonego w 1913 roku dzięki hojnym darom ks. Jana Wiśniewskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej kamienica znalazła się w dzielnicy „Nur für Deutsche”; mieszkali tu niemieccy oficerowie.
W 1945 roku w kamienicy Glogierów swoją siedzibę znalazła prywatna Wolna Szkoła Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wacława Dobrowolskiego; u Dobrowolskiego uczył się rysunku młody Andrzej Wajda. Niedługo potem szkołę przekształcono w Społeczne Ognisko Kultury Plastycznej, a w 1949 – w Państwowe Ognisko Plastyczne. W latach dziewięćdziesiątych w domu przy ul. Sienkiewicza 12 mieściła się Miejska Pracownia Urbanistyczna.