Po wejściu do Radomia Niemcy bardzo szybko rozprawili się z żydowskimi właścicielami – Fabryka Kleju stała się Leimfabrik; od 14 października 1939 roku zarządzał nią powiernik wyznaczony przez władze okupacyjne. Pod koniec września 1942 roku została przejęta przez Niemców na własność.
Po wojnie na bazie Fabryki Kleju „Siła” powstała Spółdzielnia Pracy Chemiczno-Wytwórcza „Spoiwo”. Sądzie Rejonowym w Radomiu została zarejestrowana 3 lipca 1950 roku. Jej pierwszym, długoletnim, prezesem był Stanisław Ptasiński.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-miejska-stacja-kropla-mleka/80082
Działalność Spoiwo rozpoczęło od wytwarzania kleju stolarskiego z odpadów skór surowych. W 1951 roku uruchomiło produkcję środków piorących i środków czystości w oparciu o tłuszcze odpadowe i syntetyczne. W latach 1952-1955 spółdzielnia utworzyła na terenie woj. kieleckiego sześć zakładów produkcyjno-usługowych przemysłu gumowego, w tym jeden w Radomiu przy ul. Kelles-Krauza 5.
W 1959 roku Spoiwo zyskało nową siedzibę – przy ul. Klejowej 24 powstał w pełni zmechanizowany, najnowocześniejszy w Polsce zakład produkcji kleju perełkowego, jedna z najważniejszych inwestycji tego typu w kraju. „Działała w trzech zasadniczych działach: tłuszczowym, chemicznym i gumowym. Podstawowym surowcem produkcyjnym były nadal zwierzęce odpady i tłuszcze” - pisał Jerzy Sekulski w „Encyklopedii Radomia”.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-stowarzyszenie-pax/79866
W 1964 roku Spółdzielnia Pracy Chemiczno-Wytwórcza „Spoiwo” uruchomiła kolejny, najnowocześniejszy zakład przemysłu gumowego. Dzięki temu mogła poszerzyć zakres produkcji o artykuły gumowe: dętki, opony, uszczelki, węże, paski klinowe, maty łazienkowe i samochodowe, obuwie plażowe oraz drobne detale na potrzeby Radomskiej Wytwórni Telefonów, RZPS „Radoskór” i Zakładów Metalowych im. gen. Waltera. W 1975 Spoiwo wprowadziło nowe rodzaje usług: wyważanie i demontaż kół, naprawy dętek, bieżnikowanie opon samochodowych. I były to usługi na skalę krajową.
Od 1996 roku Spoiwo jest własnością członków spółdzielni. „Wykonujemy mieszanki gumowe według własnych receptur i opracowań technologicznych. Posiadamy własną bazę badawczo-rozwojową, laboratorium fizyko-chemiczne, narzędziownię, prowadzimy stałą bieżącą kontrole jakości produkcji oraz nadzór technologiczny. Odbiorcami naszych produktów są wiodące firmy krajowe oraz zagraniczne” - czytamy na stronie firmy.