Kapliczka ma kształt czworobocznej kolumny, w większej części boniowanej. Mniej więcej w połowie , od frontu znajduje się oszklona szafka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Oświetla ją żeliwna latarnia. Nad kasetą z obrazem umieszczono gzyms, a na nim węższy prostopadłościan z czterema niszami. We frontowej niszy możemy zobaczyć jedną ze scen Pasji, pozostałe wyobrażenia są nieczytelna. Kapliczkę wieńczy daszek z betonowym krzyżem. Całość jest otoczona niskim, metalowym płotem.
Kapliczka ma tylko jedną tablicę inskrypcyjną. Czytamy na niej: „Na cześć i chwałę/ Bogu/ figura ta odnowiona/ we wrześniu 1861 r./ Stow. Prac. Garbarskich/ 1946 r./ Dar Browaru Saskiego”. Niestety, nie wiemy, na czym polegała owa „odnowa” i jaki był pierwotny wygląd kapliczki. Z napisu na tablicy nie wynika także ani to, kiedy obiekt powstał, ani kto go ufundował. Rozwikłać tajemnicę próbuje Paweł Puton w tekście „Średniowieczne korzenie... Kapliczka przydrożna ze zbiegu ulic Limanowskiego i Przechodniej w Radomiu”. Cytuje m.in. „ Dokumentację urbanistyczno-archeologiczną do planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego „Starego Miasta” w Radomiu”, którą w 1972 roku sporządzili Ewa Kierzkowska i Wojciech Kalinowski: „W najbliższym sąsiedztwie cmentarzyska (róg ul. ul. Przechodniej i Dzierżyńskiego) istniała od dawnych czasów (udokumentowana od pocz. XVIII w.) figura czy kapliczka poświęcona NMP, patronki kościoła klasztornego opactwa benedyktyńskiego w Sieciechowie, którzy w uposażeniu kościoła staroradomskiego (św. Piotra?) otrzymali sąsiadujący z cmentarzem folwark, nazywany później „Mariackie”.
Kapliczka została wpisana do rejestru zabytków w 1993 roku. A niebawem czeka ją remont. Do ogłoszonego przez miasto przetargu stanęły cztery firmy. Trzeba obiekt oczyścić, zaimpregnować, naprawić i uzupełnić tynki, a potem całość pomalować. Miasto chce też, by wykonawca odbudował płytę cokołową, odnowił metalowe ogrodzenia, naprawił i odnowił tablicę inskrypcyjną. Konieczny będzie demontaż i wykonanie nowej instalacji oświetleniowej kapliczki i renowacja latarenki. Konserwacji poddane zostaną także obrazy z kapliczki i wszystkie detale architektoniczne.