Studium to najważniejszy dokument planistyczny, który określa politykę zagospodarowania przestrzennego miasta. Prace nad dokumentem trwały pięć lat. - To studium, który mogliśmy uchwalić dałoby początek do układania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które są gotowe i na które czekają mieszkańcy i przedsiębiorcy. To np. strefa przylotniskowa - mówi Magdalena Lasota, radna Koalicji Obywatelskiej.
https://www.cozadzien.pl/radom/w-radomiu-powstanie-kasyno/95978
Słowo "uchwalić", którego użyła radna Magdalena Lasota jest kluczowe, bowiem studium na wczorajszej sesji nie zostało przyjęte. Jak tłumaczy wiceprzewodnicząca rady miejskiej - Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, do głosowania nad studium nie doszło, bowiem wcześniej radni uwzględnili kilka uwag, zgłoszonych przez mieszkańców, instytucje i przedsiębiorców. - Część z tych uwag uznaliśmy za zasadne i stąd nasza decyzja. Część została uwzględniona, część odrzucona. To oznacza, że nie mogła być dalej procedowana uchwała w sprawie studium - wyjaśnia Pastuszka-Chrobotowicz.
Działania radnych w tej sprawie nie rozumie Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. - Dzisiaj, z perspektywy tych kilku godzin po sesji nie boję się stwierdzić, że to hucpa polityczna radnych Prawa i Sprawiedliwości. Z powodów kompletnie niezrozumiałych, radni PiS dali policzek każdemu pracownikowi Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, który przez pięć lat pracował nad tym studium. W ten sposób radni zablokowali dalszy rozwój miasta - stwierdziła we wtorkowej Porannej Rozmowie.
https://www.cozadzien.pl/radom/kalinowska-radni-pis-zablokowali-rozwoj-miasta/95984
Temat studium może wrócić do rady, ale zdaniem wiceprezydent Kalinowskiej, potrzeba na to co najmniej 12 miesięcy. Znów muszą być spełnione wszystkie obowiązki prawne np. konsultacje czy wyłożenie do wglądu. - Drugą opcją, którą można wziąć pod uwagę jest odejście od tego studium, które wczoraj zostało zaprezentowane na sesji na rzecz prac nad planem ogólnym, do którego obligują nas zmiany w przepisach prawa. Te decyzje będzie jednak podejmował prezydent - mówiła Kalinowska.
https://www.cozadzien.pl/radom/mosir-ma-zaleglosci-radni-dokapitalizowali-spolke/95965
Jak informują władze miasta, nowe studium dałoby możliwość uchwalania np. nowych stref przemysłowych, umożliwiłoby rozbudowę istniejących zakładów w oparciu o nowe technologie czy wskazało miejsca, w których mogą być budowane wieżowce.