W tej sprawie samorząd województwa podpisał umowę z ALAB laboratoria. Dzięki niej personel mazowieckich szpitali, który miał kontakt z zarażonym koronawirusem lub z osobą z podejrzeniem zarażenia będzie miał szybszy dostęp do testów. Obecnie na wyniki badań czeka się nawet do 54 godzin. – To zbyt długi czas. Chcemy, aby Ci, którzy w tej chwili są na pierwszej linii frontu – lekarze, pielęgniarki, ratownicy i cały personel szpitalny mieli możliwość szybkiego sprawdzenia, czy nie doszło u nich do często nieświadomego zakażenia od osób chorych. Długi czas oczekiwania paraliżuje pracę lekarzy i całych oddziałów. A na to w tej chwili nie możemy pozwolić – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Codziennie personel szpitala ma kontakt z setkami pacjentów. To nie są tylko osoby zarażone, ale również te, które trafiają do szpitali z innych niż koronawirus przyczyn. Niestety, często osoby wzywające karetkę świadomie nie przyznają się, że mają objawy zakażenia i podają inne dolegliwości, narażając tym samym personel medyczny, a także pozostałych pacjentów na niebezpieczeństwo zarażenia. W efekcie coraz częściej prowadzi to do wyłączenia poszczególnych oddziałów i konieczności odsunięcia personelu od pracy. – Takie sytuacje pokazują, jak bardzo potrzebna jest szybka diagnostyka. Obecnie, gdy na wynik czekamy ponad dwie doby, zarówno praca szpitali, jak i pracującego personelu jest w znacznym stopniu ograniczona. Musimy dbać o pacjentów oraz komfort psychiczny i bezpieczeństwo tych, którzy dniem i nocą udzielają pomocy chorym – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Jednocześnie, apeluję do wszystkich osób wzywających pogotowie, aby nie okłamywali dyspozytorów. Jeśli podejrzewacie u siebie koronawirusa, powiedzcie to. W przeciwnym razie narażacie nie tylko siebie, ale i ratowników medycznych na duże zagrożenie. Taki zespół medyczny musi później zostać poddany nie tylko badaniom, ale także kwarantannie – dodaje.
Na mocy podjętej współpracy, laboratorium ALAB realizować będzie świadczenia na rzecz 62 podmiotów leczniczych, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości i które są partnerami realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu unijnego.
Czas oczekiwania na wyniki ma wynosić maksymalnie 14 h. Z badań skorzystać będą mogli głównie członkowie personelu mający kontakt z osobami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.