W tym roku pierwsze atrakcje dla zwiedzających były przygotowane już od godz. 10.00. Przy wiatrakach rozpoczął się wtedy kiermasz wielkanocny. Chętni mogli zakupić różnego rodzaju ozdoby wielkanocne, w tym ręczne malowane pisanki, koszyki wiklinowe, serwetki, zajączki, baranki, kurczaczki, a także palmy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty pisania pisanek metodą batikową w Ośrodku Edukacji Muzealnej.
- Twórcy ludowi przygotowali przepiękne stoiska na nasz kiermasz wielkanocny. Każdy może zakupić pisanki, czy przepiękne obrusy. Bardzo dużo osób też przyszło na mszę świętą - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Ważnym elementem było także rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego". Wystawa znajdowała się w kaplicy z Rdzuchowa-Kolonii.
- Dzieci przygotowały ponad 200 palemek, co bardzo cieszy. Pojawiły się też dzieci, które po raz pierwszy brały udział w tym konkursie. Razem z księdzem biskupem Markiem Solarczykiem miałam przyjemność nagrodzić autorów najlepszych prac - dodaje dyrektor skansenu.
Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe. W klasach 1-3 szkół podstawowych najładniejszą palmę przygotował Kosma Orzechowski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wieniawie, w klasach 4-5 wygrała praca Zuzanny Olszewskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Podlesiu Dużym, a wśród klas 6-8 wygrała Weronika Jaroszek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/obchody-niedzieli-palmowej-w-muzeum-wsi-radomskiej-zdjecia/99675
O 14.30 rozpoczęło się widowisko o powstaniu styczniowym, w którym wzięli udział rekonstruktorzy z różnych części kraju, m.in. Rzeszowa, Warszawy, a także okolic Radomia.
Dodatkową atrakcją było otwarcie dworu z Pieczysk w nowej aranżacji, która nawiązuje do II połowy XIX wieku.
- Nawiązuje on swoim wystrojem do tradycyjnych, patriotycznych dworów z naszego regionu - tłumaczy Przemysław Bednarczyk, kierownik Działu Kultury Wsi w Muzeum Wsi Radomskiej.
W kurniku z Konar zwiedzający mogli także zobaczyć wystawę ceramiki Tomasza Skiby i Radosława Koniarza "Ceramika Restituta".