STYCZEŃ
- 1 stycznia Jastrząb odzyskał – po 153 latach - prawa miejskie.
- 1 stycznia o godz. 1.40 na świat przyszła Laura - pierwsza radomianka anno domini 2023. Laura jest pierwszym dzieckiem Dagmary i Przemysława. Kilka godzin później urodziły się pierwsze dzieci w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Bliźnięta – chłopiec i dziewczynka przyszły na świat o 6.30 i 6.33.
- Ruszył Radomski Program Edukacji Historycznej – pierwszy taki w całej Polsce. Uczniowie mają okazję poznać historię rodzinnego miasta. By to przeprowadzić, nauczyciele otrzymali do dyspozycji dwa tomy opracowane przez dr. Adama Duszyka, historyka i wicedyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Pierwszy to 10 gotowych scenariuszy lekcji o historii naszego miasta, drugi – rodzaj ćwiczeniówki - zawiera testy sprawdzające wiedzę o Radomiu.
- Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 29 stycznia, wolontariusze w Radomiu zebrali ponad 420 tys. zł. To jedna z wyższych kwot w historii radomskich finałów WOŚP.
LUTY
- Medyczna Szkoła Policealna CKZiU przeprowadziła się z ul. Kelles-Krauza na ul. Pułaskiego. To będzie tymczasowa siedziba szkoły – na czas rozbudowy. Popularny „Medyk”rok szkolny 2025/26 rozpocznie już w nowej siedzibie.
MARZEC
- Miejski zarząd Dróg i Komunikacji podpisał z firmą Strabag aneks do umowy na realizację trzeciego odcinka trasy N-S. Powstanie on, ale nie od razu. Miasto ma pieniądze tylko na fragment od ul. Żeromskiego do Kozienickiej z łącznikiem od strony Andersa.
- Certyfikat lotniska użytku publicznego, decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, otrzymało Lotnisko warszawa-Radom. Oznacza to, że lotnisko spełnia wszelkie wymogi formalne, techniczne i bezpieczeństwa.
- Powiat grójecki został Stolicą Kultury Mazowsza 2023. Zaplanowano ponad 40 różnych imprez i wydarzeń kulturalnych, m.in. piknik historyczno-kulturalny „Vivat Pułaski!” i Święto Kwitnących Jabłoni.
- Dwa elektryczne przegubowce zasiliły flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Obsługują linię nr 7.
- W konkursie na Polską Stolicę Recyklingu, organizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Radom otrzymał wyróżnienie. Za 69 tys. kg elektrycznych odpadów miasto otrzymało 694 sadzonki drzew.
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego świętowało 30-lecie. Była msza święta, koncert oraz spotkania absolwentów, uczniów i nauczycieli.
- Marta Michalska-Wilk została nowym wiceprezydentem Radomia. Zastąpiła Jerzego Zawodnika. - Deklaruję ciężką pracę i to, że zrobię wszystko, żeby spełnić postanowione przede mną zadania – mówiła nowa wiceprezydent.
- Kaziki – święto patrona Radomia. Barbara Łopyta – założycielka facebookowego profilu Radom. Retrospekcja została laureatką Nagrody im. św. Kazimierza. Jubileuszowy, X Wielki Test Wiedzy O Radomiu wygrała drużyna Bractwa Rowerowego.
- Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Fabrykę Broni. Zapoznał się z procesem produkcji m.in. eksportowych karabinków Grot. - Chcemy sami produkować broń i sami ją serwisować, żebyśmy odpowiadali za własne uzbrojenie. Ma to ogromne znaczenie dla naszego kraju, dla rozwoju naszego potencjału obronnego – mówił.
KWIECIEŃ
- Zakończyła się modernizacja brakującego odcinka ul. Wiertniczej na Idalinie. Powstała nowa, asfaltowa jezdnia, kanalizacja deszczowa, chodniki, oświetlenie i nowa zatoka autobusowa.
- Na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez pięć lat i wypłacenie pieniężnych nawiązek dla rodzin poszkodowanych skazał sąd radomskiego radnego Piotra Kotwickiego. Radny w marcu 2022 roku na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Warszawskiej potrącił grupę nastolatek. Dwie dziewczynki zostały ranne i trafiły do szpitala.
- 27 kwietnia – z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, parlamentarzystów i samorządowców zostało uroczyście otwarte zostało Lotnisko Warszawa-Radom. - Radom otwiera dziś nowy rozdział swojej historii. Dzisiejsza uroczystość to dla mnie dowód, że zdejmujemy klątwę z tego miasta – mówił szef rządu. W pierwszym tygodniu funkcjonowania odprawiono ponad 1700 pasażerów, a PLL LOT wykonał 12 operacji.
- Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z firmą Trakcja SA na przebudowę wiaduktu na ul. Żeromskiego. Prace mają się zakończyć w ciągu 24 miesięcy.
MAJ
- 30 maja rozpoczęła się kwalifikacja do programu „In vitro dla Radomia – leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Z programu będzie mogło skorzystać 25 par.
CZERWIEC
- Kamila Pszczółka, pracownica Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, mediator rodzinny i rówieśniczy została radomskim Rzecznikiem Praw Ucznia. Z inicjatywą powołania rzecznika wyszła Młodzieżowa Rada Miasta.
- W nocy z 7 na 8 czerwca spaliła się dwukondygnacyjna kamienica na rogu ul. Reja i Tybla w Radomiu.
- Mikołaj Kępa w kategorii szkoły podstawowe i Kacper Kurys w kategorii szkoły ponadpodstawowe to zwycięzcy pierwszej edycji Konkursu Wiedzy o Historii Radomia o Laur Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego „Zachować i wychować”.
- Liczący sobie sto lat gmach główny Fabryki Broni – jako unikalny przykład obiektu powstałego w dwudziestoleciu międzywojennym dla przemysłu zbrojeniowego II Rzeczypospolitej – został wpisany do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji mazowiecki konserwator zabytków podkreślał „wartość historyczną budynku oraz związanych z nim osób, zdarzeń i zjawisk w kontekście historii miasta Radomia”.
- Małgorzata Ogonowska z Białegostoku w kategorii do lat 18 i paulina warchoł z Michałowic w kategorii powyżej 18 lat to zwyciężczynie trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu na kaiku „17 sylab o wolności”. Na ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu konkurs wpłynęło 250 prac z całej Polski.
- Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie przeprowadzili się do pięknego, nowoczesnego obiektu w Kozienicach. Uroczyste otwarcie ośrodka było jednocześnie ogólnopolskim zakończeniem roku szkolnego.
- Kolejny rok z rzędu prezydent Radosław Witkowski nie otrzymał ani wotum zaufania, ani absolutorium. Rada – głosami Prawa i Sprawiedliwości - tradycyjnie odrzucili także sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok, choć zastrzeżeń do dokumentu nie miała Regionalna izba Obrachunkowa.