Od kilku miesięcy radomskie lotnisko jest wielkim placem budowy. Przy inwestycji każdego dnia pracuje ok. 100 osób. Wykonawca zwiózł już na plac budowy ponad 150 tys. ton kruszywa. – Ostatnio wyliczyliśmy, że gdyby samochody, które przywiozły te materiały stanęły za sobą zderzak w zderzak, to utworzyłby węża, który sięga od bramy radomskiego portu do bramy lotniska Chopina w Warszawie – powiedział Paweł Pułkownik z firmy Max Bögl Polska, wykonawcy przebudowy pasa startowego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-prasowa-ppl-postep-prac-na-lotnisku-zdjecia/61016
Przypomnijmy, że firma Max Bögl ma za zadanie wyremontować istniejący pas startowy i wydłużyć go do 2500 metrów. – Zgodnie z planem wyburzyliśmy fragmenty starego pasa, które miały słabe parametry nośne – tłumaczył Paweł Pułkownik. – Te tereny zostały wyczyszczone do gruntu nośnego i już położyliśmy nowy podkład. Pozostałe fragmenty pasa pozostały i będą wzmocnieniem nowej drogi startowej. Po przedłużeniu pas będzie miał długość 2 500 metrów i będzie z jednolitego materiału.
Prace wykonywane przez firmę Max Bögl idą zgodnie z harmonogramem. – Nie mamy żadnych opóźnień – zapewnia Paweł Pułkownik. – W chwili obecnej zaawansowanie prac oceniam na 22 proc.. Nasze działania zakończymy w terminie, czyli we wrześniu 2020 roku.
https://www.cozadzien.pl/radom/ppl-umowa-na-budowe-pasa-podpisana/57511
Opóźnienia nie spowodowało odnalezienie na lotnisku niewybuchów. – W pierwszym etapie naszych prac, pod czynną drogą startową, znaleźliśmy dwa niewybuchy z czasów wojny – powiedział Pułkownik. – Zostały one przez saperów zabezpieczone i wywiezione za teren lotniska, gdzie je zutylizowano. Po tym wydarzeniu na prośbę PPL-u przeprowadzamy dokładne badania saperskie, żeby wyeliminować kolejne ryzyko takich niespodzianek.
https://www.cozadzien.pl/radom/bomby-na-lotnisku/60725
Natomiast jeżeli chodzi o inne inwestycje na radomskim lotnisku, to w miniony piątek, 22 listopada Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że wykonawcy muszą mieć 26 miesięcy na wykonanie budowy terminala. – To ciekawy wyrok, bo KIO wskazało konkretny termin i teraz musimy zmienić parametry przetargu – powiedział Mariusz Szpikowski, prezes Polskiego Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze”. – Czekamy na dostarczenie nam decyzji z KIO i jak ją tylko otrzymamy, to zmienimy zapisy w przetargu. Po tym musimy dać 15 dni na uzupełnienie ofert, a następnie w kilka dni je rozpatrzymy. Nawet jeżeli będą odwołania, to szacuję, że wykonawcę terminala poznamy pomiędzy 15 a 20 grudnia tego roku.
Przedłużenie terminu na budowę terminala, przesuwa otwarcie radomskiego lotnisko. – Lotnisko będzie gotowe latem 2022 roku – powiedział Szpikowski. – Jednak w dalszym ciągu uważamy, że terminal można zbudować szybciej, dlatego przygotowaliśmy nagrodę dla wykonawcy, który zrobi to w krótszym terminie.
Jeszcze w tym roku PPL ma ogłosić kolejne przetargi. – Idziemy jak pociąg. Równo i miarowo, zgodnie z przedstawionym wcześniej harmonogramem. W najbliższym czasie ogłosimy dwa kolejne przetargi, a za miesiąc lub dwa, następne dwa – zapowiedział Szpikowski. – Wydłużenie czasu prac przy terminalu nie ma wpływu na pozostałe inwestycje, bo przebiegają one niezależnie. Ale decyzja KIO oznacza, że mamy duży zapas bezpieczeństwa na wykonanie pozostałych robót.