Na głowy wszystkich absolwentów pielęgniarstwa założony został symboliczny czepek, którego nie używa się już na co dzień w tym zawodzie, jednak od lat stanowi symbol niesienia pomocy innym. W tym roku na radomskiej uczelni licencjat na kierunku pielęgniarstwo obroniły 43 osoby. - Jest to niezmiernie ważny dla społeczeństwa zawód, ponieważ to właśnie pielęgniarka zawsze jest przy pacjencie. Obecnie pielęgniarstwo ma duży rozkwit. Mówimy w tym momencie o pielęgniarstwie nowoczesnym, zindywidualizowanym, całościowym i holistycznym - podkreśla dr Justyna Natora, prodziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego.
Chociaż pielęgniarstwo na ogół jest zawodem częściej wykonywanym przez kobiety, to jednak pojawiają się również i mężczyźni, którzy chętnie zostają pielęgniarzami. Przykładem jest Szymon Mosionek, który dziś jako jedyny mężczyzna na roku odebrał prawo do wykonywania tego zawodu. - Na przestrzeni lat to się bardzo zmieniło i coraz więcej mężczyzn zaczyna studia pielęgniarskie. Może tego nie widać na naszym roku, ale już młodsze roczniki na naszej uczelni mają więcej studentów. Na pewno mężczyźni też są potrzebni w tym zawodzie, ponieważ jest to też często bardzo wymagająca praca pod kątem fizycznym. Ja od zawsze chciałem pomagać ludziom, a dzięki pielęgniarstwu mogę to marzenie spełniać - komentuje Szymon Mosionek, absolwent pielęgniarstwa.
Pielęgniarstwo to nie tylko zawód, ale także pewnego rodzaju misja. - Składając dzisiaj przysięgę zostałam pielęgniarką już na całe życie - mówi Julia Perkuszewska, absolwentka pielęgniarstwa.
Zapytaliśmy, jaka cecha jest obowiązkowa w tym zawodzie? - Zdecydowanie empatia. Tego byliśmy uczeni przez całe studia i ja w zupełności się z tym zgadzam - dodaje Julia Perkuszewska.
Jak podkreśla prodziekan wydziału nauk medycznych i nauk o zdrowiu, kompetencje pielęgniarek coraz bardziej wzrastają. - Osoby wykonujące ten zawód wypisują recepty, badają fizykalnie czy stawiają diagnozę pielęgniarską w ujęciu holistycznym - podkreśla dr Justyna Natora.
Na wydziale medycznym na radomskiej uczelni, absolwenci szkół średnich oprócz pielęgniarstwa mogą wybrać także takie kierunki jak lekarski, fizjoterapia czy kosmetologia. Jak informują władze uczelni, kierunki na tym wydziale z roku na rok zyskują coraz większą popularność.