Najpierw był gruntowny remont zabytkowych kamieniczek, a potem tworzenie ekspozycji. Wszystko trwało cztery lata i pochłonęło w sumie 16 mln 380 tys. zł. - Te cztery lata to zaangażowanie wszystkich pracowników muzeum, ale też kadry profesorskiej, która przeprowadzając badania pokazała nam historię naszego miasta – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Mam nadzieję, że sobota będzie dla radomian naprawdę wielkim dniem.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzeum-historii-radomia-zdjecia/84706
Zdaniem Adama Duszyka, wicedyrektora MJM w Muzeum Historii Radomia udało się perfekcyjny sposób połączyć najnowocześniejsze techniki multimedialne, hologramy, wirtualną rzeczywistość, ekrany dotykowe i dekoracje teatralne na bardzo wysokim poziomie i bardzo dobrej jakości z oryginalnymi artefaktami. - To daje naprawdę oszałamiający efekt – zapewnia. - Chcieliśmy otwarcie tej stałej ekspozycji zorganizować w sposób wyjątkowy, stąd pomysł pikniku historycznego.
Rozpocznie się o godz. 16 na płycie rynku, gdzie pojawi się duża scena. Organizatorzy zaplanowali dwa koncerty - Piotra Zarzyki z zespołem i radomskiej grupy LuXperiment z wokalistką Luizą Borkowską; ten drugi to poezja śpiewana, a tematem jest Radom. - Oprócz tego zaprosiliśmy aż dziewięć grup rekonstrukcji historycznej. Goście naszego pikniku zobaczą formacje wojskowe z IX wieku z terenu Piotrówki, rycerzy z późniejszego okresu średniowiecza, sarmatów w ich strojach, ale także żołnierzy z okresu Księstwa Warszawskiego ubranych w mundury tych pułków, które stacjonowały w Radomiu, formacje z okresu powstania styczniowego czy I i II wojny światowej – wylicza dr Adam Duszyk.
Na jednej z wystaw obejrzymy sprzęt i maski przeciwgazowe produkowane w Radomiu w dwudziestoleciu międzywojennym oraz kolekcję rowerów retro Łukasza Wykroty. Swoje stoisko mają mieć także Wojska Obrony Terytorialnej. Cenne nagrody będzie można wygrać w licznych konkursach historycznych. Będzie można także coś zjeść i się napić, a w jurcie tatarskiej wypijemy za darmo wspaniałą kawę.
Kierownictwo Muzuem im. Jacka Malczewskiego nie ukrywa, że – by zadowolić wszystkich gości – zwiedzanie Muzeum Historii Radomia, choć z przewodnikiem, w sobotę będzie z konieczności symboliczne. Rozpocznie się o godz. 17. - Na rynku znajdziecie państwo pracowników muzeum z kolorowymi wstążkami; przygotowaliśmy 10 kolorów. Będą też plakaty, na których chcący zwiedzić ekspozycję przeczytają np. godz. 17 – kolor zielony, godz. 17.20 – kolor niebieski itd. Wstążkę zawiązujemy na przegubie i pokazujemy w wejściu do kamienicy – tłumaczy wicedyrektor MJM. - Owszem, 20 minut to krótko, ale tylko tak możemy pokazać nasze muzeum wszystkim. Na pełne zwiedzanie, na spokojnie zapraszamy już od niedzieli.
Co zobaczymy w kamienicach Gąski i Esterki? Choćby zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych na Piotrówce i Mieście Kazimierzowskim – biżuterię, fragmenty szkła, ceramiki, kafli piecowych. Wyeksponowano też najstarsze wyroby radomskiego rzemiosła, np. skarbczyk żelazny i drzwi do kościoła św. Wacława Piotra Prażmy z Klwowa czy srebra radomskie. - Pokażemy także artefakty związane z odzyskiwaniem przez Radom niepodległości w 1918 roku, militaria z naszej kolekcji czy pamiątki przekazywane przez radomian, np. biżuteria patriotyczna i walonki z zesłania jednego z radomian – wylicza Krzysztof Skarżycki, jeden z kustoszy nowej stałej ekspozycji.
Piknik i zwiedzanie potrwają do godz. 20.