Wzmożone kontrole i większa liczba funkcjonariuszy na drogach, to efekt trwającej w czwartek, 26 września, akcji EDWARD, czyli Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. W tym dniu działania policyjne miały zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Akcja trwała całą dobę, a jej ideą jest „wizja zero”, czyli zero ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach, dlatego czwartkowe działania skupiały się przede wszystkim na kontrolowaniu prędkości w obrębie przejść dla pieszych. - Cały czas mamy problemy jeśli chodzi o potrącenia na przejściach dla pieszych. Główną winę za te zdarzenia ponoszą sami kierowcy, dlatego, że w obrębie przejść dla pieszych w ogóle nie zwalniają – tłumaczy sierż. sztab Marcin Sawicki z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. - Jeżeli widzą, że zbliżają się do przejścia dla pieszych, a na przejściu nie znajduje się żadna osoba, to po prostu nie reagują w żaden sposób na znak D6 czy D6a, który obliguje kierowcę do zachowania szczególnej ostrożności, czyli nie tylko tego, by zwracać uwagę co się w obrębie przejścia dzieje, ale również zdjęcia, kolokwialnie mówiąc, nogi z gazu.
Jak przyznaje sierż. sztab Marcin Sawicki nie tylko prędkość jest jednym z głównych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Jednym z kardynalnych błędów popełnianych przez kierowców jest nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu umożliwienia przejścia pieszemu przez to przejście. - Pamiętajmy, że z drogi może korzystać każda osoba. Jeżeli kierowca porusza się pojazdem, to nie jest on sam na tej drodze. Nie bądźmy egoistami – apeluje sierż. sztab Marcin Sawicki.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/akcja-edward-wydzialu-ruchu-drogowego-w-radomiu-zdjecia/59444
W tym dniu policja poza rutynową kontrolą rozdawała również zatrzymywanym kierowcom specjalną deklarację podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Nie chodzi o to, żeby tych kierowców karać, ale o to, aby na tych kierowcach wymóc myślenie, wyobraźnię i empatię. Zacznijmy czerpać doświadczenie i wzorce z użytkowników dróg krajów zachodnich np. Niemiec, Norwegii czy Szwecji. Ttam po prostu na drodze wszyscy się szanują - mówi sierż. sztab Marcin Sawicki.
Policja apeluje nie tylko do kierowców, ale do wszystkich uczestników ruchu drogowego. - Przejście to miejsce wyznaczone do przekroczenia jezdni. Pamiętajmy również o tym, że pieszy na przejściu jest nadal intruzem, więc również na pieszym spoczywa obowiązek zachowania szczególnej ostrożności – wyjaśnia policjant. - Pieszych chroni jedynie wyobraźnia, rozsądek i ostrożność na drodze, bo w kontakcie z pojazdem nie mają żadnych szans.
Akcja EDWARD organizowana jest po raz czwarty w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym roku, jak i w poprzednim, udało się uniknąć ofiar śmiertelnym. Jak wynika z danych, na terenie garnizonu mazowieckiego skontrolowano 1000 samochodów, 462 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Doszło do trzech wypadków, ranne zostały cztery osoby. W ubiegłym roku podczas działań EDWARD doszło do sześciu wypadków, w którym ucierpiało sześć osób. W sumie doszło do 52 kolizji.