Przypomnijmy, w piątek 5 lutego przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym na Józefowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem zarządu szpitala i władz samorządu województwa Mazowieckiego. Podczas konferencji zaapelowano wprost do wojewody o otwarcie drugie SOR-u.
- Pełną odpowiedzialność za służbę zdrowia i jej organizację od 10 miesięcy bierze wojewoda mazowiecki. To on dzisiaj podejmuje decyzje jak ma funkcjonować służba zdrowia. Gdyby to było tylko zależne od nas to powiedzielibyśmy mieszkańcom, że mamy gotowe rozwiązania. Panu wojewodzie te rozwiązania przestawiliśmy, ale on z uporem maniaka twierdzi, że się nie da, bo organizacja pracy wprowadzona przez niego jest optymalna - mówił podczas konferencji Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa.
https://www.cozadzien.pl/radom/zarzad-mazowsza-apeluje-o-otwarcie-drugiego-sor-u/70555
Wojewoda mazowiecki zabrał głos w tej sprawie i przedstawił swoje stanowisko, w którym czytamy m.in. że wojewoda nie jest organem założycielskim wojewódzkiego szpitala i może wykonywać działania tylko na podstawie przewidzianych w prawie upoważnień.
- Jeszcze raz przypominam – wojewoda nie może zastąpić zarządu szpitala. Za organizację pracy odpowiada prezes szpitala, odpowiedzialność za jego funkcjonowanie ponosi też organ założycielski (marszałek województwa Adam Struzik). Rekrutację do szpitala prowadzi kierownictwo placówki. Organ założycielski odpowiada za inwestycje i rozwój placówki, powinien też nadzorować swoje szpitale. Za bezpieczeństwo pacjentów na terenie szpitala również odpowiada jego zarząd - mówi wprost Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki. - Czy zarząd szpitala oraz województwa przedstawił jakikolwiek własny program naprawczy czy zamierzają scedować zarządzanie całkowicie na wojewodę? Wojewoda może podejmować działania tylko w ramach przewidzianych prawem zadań, np. wydaje decyzje nakładające na szpital obowiązek leczenia pacjentów z COVID -19. Dlatego wyznaczyliśmy jeden szpital do tego celu – aby usprawnić organizację pracy między tymi placówkami.
Jak twierdzi wojewoda, zdjęcie statusu covidowego z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w wojewódzkim szpitalu. - Ponadto zarząd szpitala wojewódzkiego przedstawia postulaty tak, jakby epidemia była już za nami, a wysokospecjalistyczna opieka dla mieszkańców Radomia z Covid -19 i chorobami towarzyszącymi niepotrzebna. Czy to jest troska o pacjentów? Co do postulatu nie rozmawiania przez media, to niestety, ale tę formę rozmowy rozpoczął zarząd województwa i zarząd szpitala, organizując wydarzenia medialne w tym temacie – mówi wojewoda mazowiecki.
https://www.cozadzien.pl/radom/kto-ponosi-odpowiedzialnosc/70517
Na piątkowej konferencji obecny był również wiceprezydent Jerzy Zawodnik, który poinformował, że od ok. miesiąca na stałym poziomie utrzymuje się liczba hospitalizowanych na COVID-19 w miejskiej lecznicy, czyli ok. 160 osób. Wiceprezydent przyznał, że jeżeli wojewoda znajdzie inną placówkę na terenie ziemi radomskiej, która przejmie pacjentów "covidowych", to miejski szpital jest gotowy wrócić do normalnej pracy, o co apeluje zarząd MSS i Mazowsza. W tej kwestii jednak wojewoda pozostaje nieugięty.
"Pomysł sugerowany przez Zarząd MSS, aby na placówkę covidową przeznaczyć jeden ze szpitali powiatowych poza Radomiem jest mało realny, ponieważ nie ma możliwości fizycznej wydzielenia tylu miejsc izolacyjnych w innym szpitalu i tym samym uwolnienia RSS dla pacjentów z innymi chorobami. Przypominamy, że w miejskim szpitalu leczeni są pacjenci z dodatkowymi schorzeniami towarzyszącymi zakażeniu koronawirusem i szpitale powiatowe nie są do tego przygotowane. Należy też pamiętać, że uruchomienie części SOR dla pacjentów niecovidowych wymagałoby jednocześnie wydzielenia łóżek na oddziale intensywnej terapii, wewnętrznym i chirurgicznym (w tym również na ortopedii), co automatycznie redukuje miejsca dla chorych na Covid-19, a także stwarzałoby dla nich zagrożenie zakażenia koronawirusem. Wyznaczenie RSS w Radomiu jako szpitala dedykowanego wyłącznie pacjentom z COVID-19 było poprzedzone analizami i doświadczeniami wielu miesięcy epidemii. Decyzja o jednoprofilowości szpitala wynikała też z postulatu dyrekcji RSS – która zwracała uwagę, że w szpitalu nie ma możliwości oddzielenia pacjentów zakaźnych i niezakaźnych." - czytamy w stanowisku wojewody.
https://www.cozadzien.pl/radom/sytuacja-w-mss-stanowisko-wojewody/70497
Mazowiecki Urząd Wojewódzki podkreśla także, że w ostatnich tygodniach znacząco zredukowano liczbę łóżek covidowych w szpitalach powiatowych na obszarze dawnego województwa radomskiego, co pozwoliło na przywrócenie możliwości leczenia pacjentów mających inne choroby niż COVID – 19.
- Stan epidemii powoduje, że wszystkie podmioty medyczne muszą podejmować większy wysiłek organizacyjny. Z analizy urzędu wojewódzkiego wynika, że większość szpitali świetnie radzi sobie w tej sytuacji. MSS w Radomiu jest praktycznie jedynym szpitalem w skali województwa zgłaszającym poważne problemy organizacyjne. Wiele wskazuje na to, że przyczyną tego jest w dużej mierze zła organizacja pracy. Zatem niezrozumiałe jest, że zamiast podejmować usprawnienia, zarządzający szpitalem, a także Adam Struzik, marszałek województwa, będący właścicielem szpitala, poszukują winnych poza szpitalem - komentuje całą sprawę MUW.
https://www.cozadzien.pl/radom/mss-dzialamy-na-granicy-kryminalu-wideo/70481