Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy oraz moduły i programy edukacyjne. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego.
- Uczniowie i nauczyciele to grupy, na których pracy szczególnie odbił się czas pandemii. Mimo że we wrześniu nauka ma rozpocząć się w szkolnych murach, powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Nowy sprzęt to inwestycja w przyszłość uczniów i komfort pracy nauczycieli – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek woj. mazowieckiego.
To już druga edycja mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. O wsparcie w ramach projektu mogły ubiegać się samorządy lokalne, wnioskując o pomoc dla szkoły prowadzącej kształcenie ogólne.
- Jeśli chodzi o wysokość wsparcia na szkołę to jest to kwota w wysokości ok. 150 tys. zł. W ramach tej kwoty zostaną zakupione urządzenia do realizacji nauki zdalnej takie jak: komputery stacjonarne, laptopy, urządzenia wielofunkcyjne, 65 calowe tablice multimedialne, projektory, ale również oprogramowanie do prowadzenia zajęć w formie wirtualnej, która umożliwia przedstawienie różnych procesów chemicznych i fizycznych w formie graficznych modeli - wylicza Marcin Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu.
Program obejmuje również szkolenia i zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom przygotować się do ewentualnego kolejnego okresu nauki zdalnej oraz efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu. Nowością w tej edycji jest e-podręcznik. - Będziemy chcieli w ramach tej edycji projektu zapewnić uczniom i nauczycielom dostęp do e-podręcznika, w taki sposób, że był on użytkowany wyłącznie w formie elektronicznej. Będzie to się odbywało przy pomocy laptopów i zakupionych tabletów - mówi Marcin Pawlak.
W tym roku sprzęt otrzyma 130 mazowieckich szkół, z czego 26 z regionu radomskiego. Sprzęt trafi m.in. do trzech szkół radomskich: Liceum Szkół Plastycznych w Zespole Szkół Plastycznych, PSP nr 34 i PSP nr 6, a także do pięciu szkół z powiatu radomskiego.
- Dla mnie jest to o tyle istotne, że mówimy o szkole w Chomentowie Puszczu. Ta dzisiejsza umowa tak naprawdę pozwoli nam na to, żeby jeszcze lepiej prowadzić zajęcia i edukację zdalną. To jest przede wszystkim te nowinki, które dzisiaj są, żeby przede wszystkim młodzież z terenów wiejskich je poznała, a przy okazji to też sprzęt dla pracowni informatycznej, gdzie dzieci będą miały możliwość jeszcze na lepszym oprogramowaniu pracować, a nauczyciele dodatkowo dokształcić się - przyznaje Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.
Wartość realizowanego przez samorząd Mazowsza unijnego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego wynosi ponad 55 mln zł.