Hematologia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu jest jedynym tego typu oddziałem w południowej części województwa. Liczba hospitalizacji stale rośnie.
- W 2023 roku były 1224 hospitalizacje, a w tym roku za 9 miesięcy już było 1300. Czyli szacujemy, że przez cały rok 2024 pacjenci będą korzystali z hospitalizacji w liczbie ponad 1700. To jest ponad 500 hospitalizacji więcej w porównaniu do roku poprzedniego - podkreśla Bożenna Pacholczak, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Fundacja DKMS przekazała 300 tys. zł na wykonanie wentylacji i klimatyzacji wraz z filtrami HEPA w dwóch izolatkach.
- Jeszcze parę lat temu średnio co godzinę ktoś się dowiadywał, że ma nowotwór krwi. W tej chwili jest co 40 minut. Dlatego tak ważne jest, żeby wszyscy ci pacjenci przebywający na oddziale mieli jak najlepsze warunki do szybkiego powrotu do zdrowia - mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.
Prace remontowo-montażowe trwały ok. trzech miesiące. Dzięki temu w izolatkach panuje odpowiedni mikroklimat z właściwą temperaturą powietrza i wilgotnością oraz sterylnością. To konieczne w leczeniu pacjentów z białaczką.
- Ostre białaczki to jedne z najbardziej agresywnych nowotworów, z jakimi możemy spotkać się na świecie. A leczenie ostrych białaczek z chemioterapią agresywną, wysokiego ryzyka, z cytopenią po leczeniu, związane jest z ogromem działań niepożądanych i z ryzykiem dla życia pacjenta. Zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta infekcyjnego, czyli przebywanie w sali izolowanej, w sali filtrowanej, gdzie ilość komórek, które mogłyby powodować infekcję, jest zminimalizowana, zwiększa szansę naszym pacjentom na przeżycie - tłumaczy dr hab. n. med. Marzena Wątek, kierownik Oddziału Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Oddział Hematologii szpitala na radomskim Józefowie posiada: 25 łóżek rozdysponowanych w dwu- lub trzyosobowych salach, salę pobytu dziennego, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz dwie izolatki z własnym węzłem sanitarnym.