Mazowiecki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie właśnie podzielił tegoroczną dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie przy obiektach wpisanych do rejestru. Z terenu byłego woj. radomskiego dofinansowanie otrzymało 35 przedsięwzięć.
W Radomiu dzięki wsparciu MUOZ parafia ewangelicko-augsburska będzie mogła przygotować program prac konserwatorskich, jakim planuje poddać drewniane wyposażenie świątyni. Ojcowie bernardyni natomiast, którzy sukcesywnie odnawiają kościół od kilku już lat, tym razem poddadzą pracom konserwatorskim polichromie w kaplicy Matki Bożej Anielskiej oraz obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Z kolei parafia farna nadal prowadzi remont renesansowej kaplicy Kochanowskich; tym razem dotacja od konserwatora pomoże w pracach konserwatorsko-restauratorskich sztukaterii i polichromii w kaplicy. Dofinansowanie otrzymała także Resursa Obywatelska – na remont piwnic.
https://www.cozadzien.pl/region/miliony-na-zabytki/72726
Pieniądze od konserwatora zabytków pomogą też prywatnym właścicielom nieruchomości – otrzymali je na zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej i odgromowej w neoklasycystycznej rezydencji przy ul. Kelles-Krauza 32 oraz na rozpoczęcie remontu elewacji kamienicy u zbiegu ul. Żeromskiego i Witolda.
Aż cztery projekty z Iłży zdecydował się wesprzeć konserwator zabytków. Dzięki dofinansowaniu z MUOZ będzie można wyremontować jeden z pieców garncarskich - przy ul. Wójtowskiej 63. Dotacja pozwoli także na konserwację i odtworzenie części murów zamku górnego, a także na opracowanie projektu budowlanego odbudowy kładki łączącej zamek dolny z górnym, remontu dojść do zamku oraz oświetlenia zamku dolnego. Zyska również kościół Wniebowzięcia NMP, gdzie przeprowadzone zostaną badania konserwatorskie polichromii sklepienia prezbiterium wraz z ołtarzem głównym, ołtarzy bocznych i ambony. Dofinansowaniem dwóch przedsięwzięć może się pochwalić parafia św. Krzyża w Kozienicach; to konserwacja obrazu „Święta Rodzina” oraz konserwacja polichromowanej rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i obrazu św. Jana Nepomucena.
Konserwator zgodził się też na dofinansowanie remontu barokowej chrzcielnicy z 1726 roku w kościele w Ciepielowie i wykonanie dokumentacji technicznej i konserwatorskiej kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasieńcu Soleckim. Kowala chce odnowić nagrobek Anieli Gosławskiej na cmentarzu parafialnym, a Solec nad Wisłą planuje remont elewacji wschodniej ratusza. Dotację otrzymała także parafia św. Mikołaja w Grabowcu (prace konserwatorsko-restauratorskie neobarokowego tabernakulum), parafia św. Wawrzyńca we Wrzosie (remont elewacji kościoła, konserwacja gotyckiej chrzcielnicy), parafia św. Stanisława w Cerekwi (remont konstrukcji więźby dachowej). Remont przejdzie również modrzewiowy kościół św. Trójcy w Chynowie.
https://www.cozadzien.pl/region/sensacyjne-odkrycie-w-lipsku/72803
Do remontu części parku przymierza się Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a wsparcie od konserwatora przeznaczy na ekspertyzę konserwatorską. Dotacja od konserwatora zabytków pomoże odtworzyć XVIII-wieczny park krajobrazowy w Jedlance i przywrócić mu klimat epoki, wyremontować modrzewiowy dwór w Rzucowie czy przeprowadzić prace konserwatorskie przy pochodzącej z 1890 roku drewnianej willi w Jedlni-Letnisku. Blask odzyska ponadto krzyż misyjny z 1839 roku znajdujący się w Brzózie.
Dofinansowanie mazowiecki konserwator zabytków przyznał też parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy, parafii św. Zygmunta w Siennie, św. Szczepana w Skrzynnie, Narodzenia NMP w Starej Błotnicy, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wieniawie i parafii św. Wawrzyńca w Sieciechowie.