"Zawodowcy – przyszłością Radomskiego Klastra Metalowego" - to tytuł szkolenia skierowany do doradców zawodowego, na którym poruszano takie zagadnienia jak siła motywacji, mentoring i trening w prowadzeniu ludzi oraz niwelowanie stresu w otoczeniu i trening uważności. Przedsiębiorcy zrzeszeni w ramach Radomskiego Klastra Metalowego od lat wspierają zarówno działania jeśli chodzi o promocję kierunków zawodowych, jak i doradców zawodów.
- My z racji swojej działalności, czyli branży obróbczej metali, która w Radomiu od lat jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarczych, skupiamy się na takich mocno technicznych kierunkach, m.in. na kierunku operatora obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Ten projekt nauczania realizujemy wspólnie z dwoma szkołami zawodowymi ZSZ Hubal i ZST, gdzie są klasy, które wspomagamy w formie nauczania praktycznego, dualnego. Jest to taki projekt, który wprowadzany był jako pilotażowy i w ramach tego projektu uczniowie uczą się zarówno teorii w szkołach, jak i praktyki konkretnie już na stanowiskach pracy w firmach, które zrzeszone są w ramach klastra - mówi Przemysław Radomski, pełnomocnik Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej ds. Radomskiego Klastra Metalowego.
Izba Przemysłowo-Handlowa w kształceniu dualnym ma już spore doświadczenie. Stale szuka nowych i jak najlepszych rozwiązań edukacyjnych. - Stąd ten pomysł na stworzenie tego projektu "Zawodowcy przyszłością Radomskiego Klastra Metalowego" w ramach którego przeprowadziliśmy wizyty studyjne dla doradców zawodowych i dwudniowe warsztaty, skupione przede wszystkim na kwestii motywacyjnej, komunikacji, na skutecznych metodach przekazywania informacji młodzieży. Chodzi o to, aby doradcy zawodowi dostali dodatkowe atrybuty dla siebie do wykorzystania w procesie edukacyjnym - wyjaśnia Przemysław Radomski.
Jak przyznaje Przemysław Radomski, współpraca między szkołami, a przedsiębiorcami układa się wzorcowo, a młodzież taki system kształcenia, bardzo sobie ceni. - Jesteśmy też po procesie ewaluacyjnym, który w ramach tego projektu był realizowany i taki jeden, krótki slogan jaki wynika z tej ewaluacji to "kształcenie dualne jest super", takie właśnie opinie bezpośrednio padały w ankiecie od uczniów - przyznaje Przemysław Radomski. - Ja myślę, że tutaj najbardziej takim wyrazistym efektem tego nauczania jest to, że uczniowie zostają w naszych przedsiębiorstwach po zakończeniu tego trzyletniego kursu.
W planach jest wspieranie kolejnych kierunków zawodowych, które są usankcjonowane faktycznymi potrzebami rynku, jak np. technik spawalnictwa. - W radomskich firmach jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu kierunek. Stąd też w ZSZ Hubal w przyszłym roku taki kierunek będzie otwierany. Te działania oddolne zarówno nauczycieli, doradców zawodowych, jak i przedsiębiorców, którzy działają wolontaryjnie w ramach tych akcji. Ta współpraca jest wzorcowa, mamy być z czego dumni - przyznaje Radomski.
Warsztaty, których koordynatorem jest Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej są współfinansowane z budżetu województwa samorządu mazowieckiego.