Do klas I-IV zgłosiło się 138 dzieci. Nauka odbywała się w dwóch salach, w systemie dwuzmianowym. W czasem w budynku urządzono także sekretariat, pokój nauczycielski i gabinet kierownika. W roku szkolnym 1945/46 szkoła otrzymała drugi budynek - przy ul. Gajowej, gdzie urządzono trzecią salę szkolną i mieszkanie dla nauczycielki. Na tej posesji znajdował się także budynek, w którym mieszkał kierownik szkoły z rodziną. Szkole przydzielono także 2,80 ha ziemi. Naukę w pięciu klasach rozpoczęło 142 dzieci. Rok później na potrzeby szkoły oddano kolejny poniemiecki obiekt - przy ul. Wiejskiej, gdzie przygotowano czwartą salę lekcyjną.
Choć z roku na rok liczba uczniów godowskiej podstawówki była coraz większa, warunki do nauki były nadal trudne. Zwiastunem zmian było przyłączenie, 1 stycznia 1954, Godowa do Radomia. Od razu było wiadomo, że potrzeby jest w tej dzielnicy nowy gmach szkolny. Budowa dwupiętrowej podstawówki przy ul. Gajowej rozpoczęła się 5 października 1957, a zakończyła, z poślizgiem, 20 stycznia 1959. Uczniowie i nauczyciele dostali do dyspozycji 15 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, świetlicę oraz pracownie: fizyczno-chemiczną, biologiczną i do zajęć praktycznych. Pierwszym kierownikiem placówki został Władysław Pająk. Stary murowany budynek szkolny po remoncie został zaadaptowany na ośrodek zdrowia, w drewnianym przy ul. Wiejskiej urządzono mieszkania dla pracowników szkoły, a trzeci rozebrano.
W początkowych latach do szkoły uczęszczało ok. 600 uczniów i uczennic zorganizowanych w 18 oddziałach. 28 marca 1965 roku odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 23 imienia Stefana Żeromskiego.
Rok szkolny 1983/84 rozpoczęło 1609 dzieci w 51 klasach. Grono nauczycielskie liczyło 75 osób. Rok później część młodzieży przeszła do nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej nr 4, w związku z czym poprawiły się warunki pracy w placówce.
W roku szkolnym 1994/95 po raz pierwszy została utworzona grupa etniczna, składająca się z 13 Romów w wieku 7-13 lat. Rok później klasę rozwiązano, bo dzieci romskie praktycznie nie chodziły do szkoły. Czwórkę najpilniejszych umieszczono w różnych klasach drugich.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/ze-szkolnej-kroniki-psp-23-im-stefana-zeromskiego-zdjecia/74808
Rok szkolny 1999/2000 to pierwszy rok funkcjonowania nowej – zreformowanej szkoły. PSP nr 23 stała się podstawówką sześcioletnią. Wyremontowano dużą salę gimnastyczną, wymieniono pokrycie dachowe i okna, odnowiono elewację, pomalowano ściany. „Od czasu, kiedy w naszej szkole powstała pierwsza pracownia informatyczna (rok szkolny 1996/1997), składająca się z czterech stanowisk komputerowych, nastąpił w tej dziedzinie duży rozwój. W roku szkolnym 1998/1999 pracownia została przeniesiona do większego pomieszczenia i pozyskano 6 kolejnych komputerów” - czytamy na stronie internetowej PSP nr 23. - „W ramach kolejnego projektu opracowanego przez wicedyrektora p. Tomasza Bernata latem 2006 roku w bibliotece szkolnej powstało Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM). Składają się na nie cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz drukarka ze skanerem”.
W PSP nr 23 od lat działa Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, Koło Misyjne, Klub Europejski. Podstawówka współpracuje też z instytucjami działającymi na rzecz środowiska lokalnego. Od 2001 roku w szkole zaczęto organizować festyny rodzinne. „Były one okazją do zaprezentowania rodzicom działalności i osiągnięć szkoły. Uczniowie prezentowali na scenie swoje umiejętności gimnastyczne, aktorskie, taneczne i muzyczne, przedstawiali działalność swoich kół zainteresowań” - napisano na stronie internetowej PSP nr 23. - „Uczniowie naszej szkoły już od najmłodszych lat uczą się pracować na rzecz społeczności szkolnej poprzez działalność w Mini Samorządzie Szkolnym, a później w Samorządzie Uczniowskim”.