W tegorocznej edycji zostało nadesłanych prawie 100 propozycji. Spośród nich jury wybrało pięć, którewalczyły o Nagrodę Literacką. To "Izbica, Izbica" Rafała Hetmana, "Ojczyzna jabłek" Roberta Nowakowskiego, "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" Mateusza Pakuły, "Niejedno" Barbary Woźniak oraz "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu" Aleksandry Zbroji. - Cieszę się, że możemy po raz ósmy wręczyć Nagrodę Literacką. To ogromne wyróżnienie dla Radomia, które staje się miastem przyjaznym literaturze - powiedział Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.
Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ tematyka książek była bardzo różnorodna - począwszy od zagłady żydów w lubelskiej wsi po trudną, emocjonalną historię śmierci własnego ojca. Zanim ogłoszono głównych zwycięzców, każdy nominowany autor otrzymał nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę.
Ostatecznie Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza otrzymała Barbara Woźniak za książkę "Niejedno". Do autorki trafił czek o wartości 40 tys. zł oraz symboliczna lornetka, będąca symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia pisarza. - Cieszę się niezmiernie z tego wyróżnienia, jestem bardzo zaskoczona, że to ja zdobyłam główną nagrodę. Bardzo dziękuję jury za docenienie mojej twórczości. Mam nadzieję, że "Niejedno" zwróci uwagę na trudną sytuację opiekunów osób starszych, o których się często nie mówi, zapomina, a pełnią bardzo ważną rolę w życiu społecznym. Chciałabym, żeby w naszym kraju osoby chore było godnie traktowane - komentowała Woźniak.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wreczenie-nagrody-gombrowicza-zdjecia/85706
Drugą z nagród był miesięczny wyjazd od Vence - miasta na południu Francji, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. To wyróżnienie trafiło do Mateusza Pakuły za powieść "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję". - To bez wątpienia odważna pozycja, nawet kontrowersyjna w naszym społeczeństwie. Dziękuję wydawcom za to, że pozwolili ją wypuścić na rynek, dziękuje też mojej żonie i mamie za wspieranie mnie w jej pisaniu. Mam już pomysł na wykorzystanie nagrody. Dwa tygodnie będę pracował sam, a przez kolejne dwa dołączy do mnie rodzina i skupimy się na zwiedzaniu i rekreacji - tłumaczył Pakuła.
https://www.cozadzien.pl/kultura/aleksandra-lipczak-laureatka-nagrody-gombrowicza/76184
Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli poinformował, że dostał już zapewnienie od partnerów nagrody o tym, że są gotowi na kolejną edycję i mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, nie wycofają swojego wsparcia.