W 2002 roku władze samorządowe zdecydowały o budowie nowego gmachu, przeznaczonego dla biblioteki właśnie, ale także Gminnego Ośrodka Kultury i Domu Strażaka. Na ten czas placówka przeniosła się do borkowickiej podstawówki. Cztery lata później biblioteka zmieniła nazwę - z „samorządowej” stała się „gminną”; jednocześnie została przekształcona w odrębną jednostkę organizacyjną.
W nowej siedzibie Gminnej Bibliotece Publicznej przypadły w udziale dwa pomieszczenia z przeznaczeniem na wypożyczalnię z wolnym dostępem do półek i czytelnię, gdzie udostępnia się materiały biblioteczne na miejscu i gdzie istnieje możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych.
Ważnym zadaniem, jakie stawia sobie Gminna Biblioteka Publiczna w Borkowicach, jest upowszechnianie czytelnictwa i wprowadzanie dzieci i młodzieży w krąg kultury literackiej. W tym zakresie biblioteka wspomaga proces dydaktyczny szkoły służąc jako zaplecze lekturowe, przyjmując wycieczki uczniów i organizując lekcje biblioteczne. Biblioteka stara się w ten sposób kształtować odpowiednie nawyki i zachowania czytelnicze, a także formować pozytywną postawę wobec książki i czytania” - czytamy na stronie internetowej biblioteki. - „Przez wszystkie lata swojej działalności zmieniała się wraz z duchem czasu, tak by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gminy Borkowice i regionu. Dziś pozostając niezmiennie świątynią książek i czytania stała się jednocześnie miejscem, w którym w przyjaznej atmosferze odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi, zdobywamy wiedzę oraz rozwijamy swoje pasje i zainteresowania. Współczesna biblioteka to nie tylko tradycyjne miejsce przechowywania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych, ale również bardzo ważne miejsce dla indywidualnego rozwoju osobistego i społecznego, miejsce dostępne dla każdego, bez względu na wiek, status społeczny i umiejętności. Biblioteka to serce lokalnej społeczności”.
Gminna Biblioteka Publiczna w Borkowicach ma także jedną filię - w Ruszkowicach, w świetlicy wiejskiej przy ul. Głównej. Staraniem urzędu gminy powstało tam Lokalne Centrum Kompetencji, które przyczyniło się do poszerzenia wiedzy z zakresu możliwości korzystania z Internetu i komputera. W LCK jest pięć stanowisk komputerowych oraz sprzęt multimedialny, z którego można bezpłatnie korzystać w każdy wtorek, czwartek i piątek.
Natomiast w miejscowości Bolęcin, w mieszkaniu sołtysa czynny jest punkt biblioteczny podlegający GBP.
W połowie czerwca Gminna Biblioteka Publiczna hucznie świętowała swoje stulecie. Były wspomnienia i podziękowania – dla kierowników i pracowników biblioteki: Krystyny Świerczyńskiej, Katarzyny Świerczyńskiej, Eweliny Klusek, Łucji Kowalik, Barbary Fidos i Mirosławy Kowalskiej. Dziękowano też czytelnikom, którzy z książnicą związani byli najdłużej i tym, którzy w ostatnich lat przeczytali najwięcej książek.
Jednym z jubileuszowych przedsięwzięć był też konkurs na najwspanialszą kartkę urodzinową. Wpłynęło 19 prac w trzech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VIII. Pierwsze miejsca przypadły Marii Lebieckiej, Antoninie Gniadek i Aleksandrze Kubickiej.