W Dworku na Długiej odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można się zapisać na naukę gry na instrumentach muzycznych: pianinie i gitarze, na zajęcia wokalne, plastyczne, teatralne, garncarskie, szachowe czy robotyki.
W strukturach Dworku na Długiej działa również Miejska Orkiestra Dęta „Moderato”, której członkami są zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Działalność w orkiestrze daje jej członkom możliwość nauki gry na trąbce, puzonie, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, tubie, gitarze basowej i perkusji. Moderato koncertuje dla lokalnej społeczności, ale też dla publiczności w całej Polsce. Coraz częściej bierze też udział w zagranicznych festiwalach i przeglądach orkiestr dętych.
Ponadto GIK, przy współpracy z parafią św. Mikołaja w Warce, organizuje cykl koncertów muzyki chrześcijańskiej „Śpiewaj przy Farnej”. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszą się także koncerty piosenki poetyckiej - „dWorek z piosenką” oraz inne koncerty okolicznościowe. Przy ul. Długiej odbywają się również liczne konkursy: wokalne, recytatorskie, plastyczne i historyczne, służące głównie upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży historii lokalnej. Działalność wareckiej instytucji kultury to także spektakle przygotowywane przez grupy teatralne działające w Dworku czy inne lokalne zespoły. Są też projekcje filmowe, a to dzięki współpracy z kinem objazdowym.
https://www.cozadzien.pl/radom/adresy-kultury-miejsko-gminna-biblioteka-publiczna-w-warce/99668
Ważnym elementem działalności Dworku na Długiej są wykłady popularnonaukowe w ramach Wareckiej Akademii Wiedzy. To coroczny cykl bezpłatnych wykładów podzielony na dwa semestry- zimowy i letni. Każdy semestr składa się z 10 prelekcji. Tematyka spotkań jest bardzo bogata i różnorodna. Prowadzącymi wykłady są eksperci i pasjonaci prezentowanych dziedzin. Każdy słuchacz otrzymuje indeks i notatnik, by móc poczuć prawdziwym studentem.
Przy ul. Długiej 3 odbywają się cykliczne wystawy fotograficzne czy malarstwa - promujące lokalnych artystów. W dni wolne od nauki szkolnej – ferie zimowe albo wakacje Dworek organizuje dla dzieci bezpłatne zajęcia artystyczne i edukacyjne. Przegląd Piosenki Turystycznej „spłyWarka” organizowany jest zawsze w pięknych wareckich plenerach, blisko Pilicy, na przełomie lipca i sierpnia. Na scenie gościły już takie gwiazdy, jak Wolna Grupa Bukowina, Tomek Wachnowski, Maciej Służała, Zespół Retrospektakl czy Dariusz Rączka i Fantasmagoria. Od 2015 w ramach „spłyWarki” GIK organizuje też konkurs „Spływ na Byle Czym” po Pilicy.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-muzeum-w-nowym-miescie-nad-pilica/98551
Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” dba przede wszystkim o lokalną pamięć historyczną. „Organizuje bowiem obchody rocznicowe związane z wydarzeniami historycznymi, które działy się na terenie gminy Warka oraz z bohaterami dotyczącymi tych wydarzeń. W Warce kultywowana jest pamięć głównie o Powstaniu Styczniowym i Władysławie Kononowiczu, Bitwie pod Warką i Stefanie Czarnieckim, Zbrodni Katyńskiej, II wojnie światowej i poległych w obronie ojczyzny, Święcie Odzyskania przez Polskę Niepodległości czy Powstaniu Styczniowym i Piotrze Wysockim. Wydarzenia te współorganizowane są z działającą przy Dworku Grupą Rekonstrukcji Historycznej WARKA, która została powołana w 2014 roku. Bierze udział w lokalnych oraz państwowych uroczystościach podtrzymując pamięć historyczną” - czytamy na stronie instytucji.
Dworek na Długiej współpracuje ze wszystkimi szkołami na terenie gminy, stowarzyszeniami i innymi instytucjami działającymi na rzecz lokalnej społeczności, aby w wydarzeniach organizowanych przez instytucję mogła uczestniczyć jak największa liczba odbiorców.