W 1948 książnica została zarejestrowana i otrzymała nazwę „Gminna Biblioteka Publiczna”. Siedem lat później GBP została przemianowana na „gromadzką”; miała osiem punktów bibliotecznych we wsiach Gromadzkiej Rady w Radzanowie.
Na przestrzeni lat biblioteka kilkakrotnie zmieniała siedzibę. Obecnie mieści się w budynku Urzędu Gminy w Radzanowie. W 2004 roku, uchwałą rady gminy, nadano jej statut, zgodnie z którym stała się samodzielną instytucją kultury. Od 2012 roku placówka, korzystając z możliwości pozyskania funduszy z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” wprowadza nowoczesne systemy biblioteczne.
Na duże zainteresowanie placówką ma wpływ atrakcyjność zbiorów. W tej chwili księgozbiór liczy 11 tys. 305 woluminów, prenumerowanych jest też 12 tytułów czasopism. Z tego wszystkiego korzysta 455 czytelników. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana - ma czytelnię internetowa z bezpłatnym dostępem do Internetu dla czytelników, którzy mają też możliwość wydrukowania, zeskanowania czy wykonania ksero dokumentów. Dzięki systemowi Mateusz czytelnicy mogą w domu wybierać pozycje z katalogu i rezerwować książki, a tym, którzy lubią czytać e-booki, placówka udostępnia darmowe kody do bazy Legimi.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-biblioteka-w-bck-biale-brzegi/93824
Wiele działań bibliotecznych sfinansowanych było dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym, m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Działaj Lokalnie czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biblioteka w Radzanowie ma niezwykle interesującą stronę internetową. Można tu znaleźć - oprócz podstawowych informacji o placówce (godziny otwarcia, aktualności i nowości książkowe kupione przez bibliotekę) - inne ciekawe rzeczy.
Gminna Biblioteka Publiczna w Radzanowie to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. Można tu aktywnie spędzić czas, rozwijając swoje zainteresowania. Placówka organizuje szkolenia dla czytelników z zasad korzystania ze zbiorów i bezpieczeństwa w sieci, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, kursy językowe, różnego rodzaju konkursy plastyczne i literackie czy wiedzy o historii regionu.
https://www.cozadzien.pl/kultura/adresy-kultury-powiatowa-biblioteka-publiczna-w-bialobrzegach/93453
GBP znana jest też z szerokiej działalności edukacyjnej i kulturalnej promującej region. Niezwykle ważnym aspektem działalności jest promocja czytelnictwa. Na przestrzeni lat placówka zorganizowała wiele imprez. W murach biblioteki gościli m.in. Anna Seniuk, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Zelnik, Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke. W czasie ferii i wakacji dzieci i młodzież mogą co roku korzystać z zajęć plastycznych, zielarskich, ekologicznych czy tworzenia sztuki ludowej; są spotkania z twórcami lokalnymi, pikniki, wycieczki, pogadanki, gry i zabawy. Placówka organizuje też warsztaty dla dorosłych czytelników, m.in. zajęcia przedświąteczne robienia stroików, palm wielkanocnych i malowania pisanek. GBP włącza się też w różnego rodzaju akcje czytelnicze, np. Cała Polska Czyta Dzieciom czy Mała Książka - Wielki Człowiek. Poza tym placówka kładzie nacisk na prezentowanie lokalnych twórców i artystów. Wystawy ich wyrobów podczas gminnych imprez cieszą się zawsze wielkim zainteresowaniem.
Biblioteka tworzy również bogate źródła informacji wspomagające pracę placówek oświatowych, nauczycieli i uczniów. Współpracuje z bibliotekami szkolnymi, organizując wspólnie spotkania autorskie i konkursy czytelnicze. Chętnie przyjmuje zaproszenia do uczestnictwa w pracach komisji konkursów, które organizują zaprzyjaźnione placówki, m.in. gminnego konkursu teatrzyków szkolnych oraz konkursów literackich i czytelniczych. Książnica współpracuje także z Urzędem Gminy, Stowarzyszeniem Ziemi Radzanowskiej i kołami gospodyń wiejskich.
GBP jest również partnerem w organizowaniu corocznych gminnych dożynek; prezentuje wydawnictwa o regionie i twórczość regionalną, organizuje zabawy i konkursy dla dzieci.