Na jej siedzibę wybrano – nie mogło być inaczej – pomieszczenia na zamku, odrestaurowanym w latach 2011-2013 w ramach projektu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. W listopadzie ubiegłego roku Pracownia Historii Szydłowca stała się Muzeum Miasta Szydłowca.
W tworzeniu zbiorów bardzo pomogli mieszkańcy, przekazując dokumenty, fotografie i przedmioty zabytkowe. Obiekty, które możemy oglądać w muzeum pochodzą także z Izby Pamiątkowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II i kościoła św. Zygmunta. „Zgromadzone przedmioty stanowią niepowtarzalny zbiór artefaktów, określających specyfikę miejsca. Miasto lśniące niegdyś blaskiem rodów Odrowążów, Szydłowieckich i Radziwiłłów, odkrywa dziś swój potencjał tkwiący w swych obywatelach. Jego charakter kształtowany przez wieki w oparciu o zasoby środowiska naturalnego jest jednym z najistotniejszych elementów opowieści prezentującej dziedzictwo kulturowe Szydłowian. Szydłowiec-miasto wyrzeźbione w piaskowcu ręką wielokulturowej społeczności nosi ślady włoskie, szkockie, żydowskie i polskie. Kościół, zamek i ratusz to świadectwa wysokiej klasy inwestycji związanych z rozwojem miasta” - czytamy na stronie Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek. - „Obiekty te prezentują niebagatelny kunszt artystyczny, a ich funkcjonowanie jako ośrodków aktywności społecznej skupia idee charakteryzujące społeczność Szydłowca”.
Na wystawie stałej można znaleźć przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy, dokumenty urzędowe czy przedmioty związane z kultem religijnym. „Prezentowane tu artefakty są świadkami historii zarówno tych wielkich jak i cichych, małych. Opowiadają o trudzie i walce, ale i o zwykłej codzienności. O tolerancji i różnorodności kulturowej, generującej rozwój miasta, a także o edukacji. Wszystkie gromadzone „Ku pamięci”. Wszystkie otwierają kolejne karty opowieści dla następnych pokoleń” - napisano na stronie SCK.
W tej chwili placówka prowadzi nie tylko działania kulturalne i edukacyjne popularyzujące historię miasta i regionu, ale jest także miejscem, gdzie artyści mogą zaprezentować swój dorobek. Przestrzeń tę zyskali w grudniu ubiegłego roku, kiedy to w strukturach Muzeum Miasta Szydłowca otwarto Galerię S. Twórcy mogą zaprezentować swoje prace w unikatowych wnętrzach zamku, a zwiedzający mają okazję podziwiać różnorodne wystawy, obejmujące malarstwo, fotografię, rzeźbę oraz inne formy sztuki współczesnej.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-szydlowiec-powiatowa-biblioteka-publiczna/107741
Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a wstęp jest płatny; bilet kupimy na miejscu. Wejście przez dziedziniec, I piętro wejście główne po schodkach. Galeria S natomiast zaprasza miłośników sztuki od poniedziałku do piątku, a wstęp jest bezpłatny. Galerię można zwiedzić z pracownikiem Muzeum Miasta Szydłowca.