Na żółto (strefa ochronna) zostały oznaczone gmina Jedlińsk, Jastrzębia, Pionki. Pozostałe gminy biała strefa
W powiecie zwoleńskim kolor żółty obejmuje gminę Policzna. Pozostałe gminy są w białej strefie.
W powiecie białobrzeskim na czerwono została oznaczona północna cześć gminy Stromiec, a na żółto południowa część gminy Stromiec oraz gminy Stara Błotnica, Białobrzegi, Promna, Wyśmierzyce. Gmina Radzanów to biała strefa.
W powiecie kozienickim na czerwono została oznaczona północna część gminy Głowaczów i gminy Magnuszew oraz Grabów nad Pilicą. Strefa żółta to gminy: Garbatka Letnisko, Kozienice, Gniewoszów, Sieciechów.
Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna choroba wirusowa atakująca świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Ludzie i inne zwierzęta nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem.Z uwagi, że miasto i gmina Pionki oraz gminy Jastrzębia i Jedlińsk zostały objęte żółtą strefą ochronną w Starostwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin powiatu radomskiego.
Wicestarosta radomski Leszek Margas zapoznał zebranych z zagadnieniem i przypomniał, jak ważna jest prewencja w zapobieganiu rozpowszechniania się choroby. - W powiecie nie ma jeszcze przypadków zachorowań wśród dzików, a strefy ochronne są ustawione z powodu takich przypadków w gminach ościennych – powiedział powiatowy lekarz weterynarii Grzegorz Zaborski. – Bardzo ważne są środki ostrożności, dezynfekcja, zachowanie zasad higieny w kontaktach ze zwierzętami oraz ograniczanie przebywania w gospodarstwie osób postronnych oraz maszyn spoza jego terenu, aby zminimalizować możliwość przeniesienia wirusa.
Osoby zajmujące się ASF w gminach powinny informować o padniętych dzikach Inspekcję Weterynaryjną, która przebada zwierzę, a przypadku wyniku dodatniego albo wykryciu ogniska choroby ustanowi strefy bezpieczeństwa.
Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Sławomir Płaza poinformował na spotkaniu, że w powiecie kozienickim wojsko będzie pomagać przeszukiwać lasy, aby wyeliminować padnięte dziki, przyczyniając się do ograniczenia przenoszenia choroby.
W przypadku znalezienia padłego dzika pod żadnym pozorem nie powinno się go dotykać. Nie można dopuścić, aby kontakt z padliną miał nasz pies (np. podczas spaceru w lecie). W przypadku dotknięcia padliny, jak najszybciej zdezynfekować ręce. Jeśli to możliwe, wskazane jest oznakowanie miejsce znalezienia padłego zwierzęcia, by ułatwić ich odnalezienie odpowiednim służbom. Fakt znalezienia należy zgłosić na właściwego miejscowego powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynarii, straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego.