Księgozbiór liczył już 1680 woluminów, a liczba czytelników wzrosła do 214. Powstały też cztery punkty biblioteczne.
Po powołaniu do życia gromadzkich rad narodowych w 1960 roku książnicę przeniesiono właśnie do budynku GRN. Punktów bibliotecznych było już pięć. Biblioteka wraz z punktami brała udział w wielu konkursach, obchodach uroczystości państwowych czy odczytach literackich; prowadziła też wieczorki bajek dla dzieci.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-borkowice-gminny-osrodek-kultury/105262
Mieszkańcy gminy coraz chętniej wypożyczali książki, trzeba więc było kupować ich więcej. W 1965 roku 395 czytelników miało do dyspozycji 3 tys. 748 woluminów. Rok później kierowniczką została Irena Grudziecka. W bibliotece organizowano spotkania tematyczne, lekcje biblioteczne, konkursy „Wiedza pomaga w życiu”, „Złoty kłos”, „Bliżej książki współczesnej” czy „Moja ziemia”. W 1969 roku kierownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Gielniowie została Zdzisława Gorzałczyńska.
W 1973 roku placówka otrzymała nazwę: Biblioteka Publiczna Gminy Gielniów i zajęła lokal po Prezydium GRN. Kupiono, rzecz jasno, nowe wyposażenie. BPG podlegały dwie filie: w Bielinach i Goździkowie oraz 13 punktów bibliotecznych. Wszystkie miały w sumie 834 czytelników.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-borkowice-gminna-biblioteka-publiczna/105120
W 1985 roku biblioteka opiekowała się ośmioma punktami bibliotecznymi, a księgozbiór liczył 10 tys. 414 woluminów.
Rok 2004 przyniósł znaczące zmiany. Placówka otrzymała nazwę Gminna Biblioteka Publiczna. W budynku przy ul. Szkolnej 1 dostała do dyspozycji 64 m powierzchni, a jej kierownikiem została Barbara Starnawska. Kolejna duża zmiana przyszła w 2023 roku. Gielniów odzyskał bowiem prawa miejskie, a rada gminy zdecydowała, że placówka będzie nosiła nazwę Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gielniowie. Zarejestrowanych czytelników jest 438, a do dyspozycji mają 17 tys. 561 woluminów.
„Biblioteka posiada w pełni skomputeryzowany księgozbiór, co umożliwia czytelnikom przeglądanie zasobów bibliotecznych za pośrednictwem Internetu. Wyposażona jest w komputery oraz sprzęt multimedialny, który służy mieszkańcom gminy, a zwłaszcza czytelnikom” - czytamy na stronie MGBP. - „Dzięki pozyskiwaniu środków od organizatora oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku udaje się zwiększyć liczbę zakupionych książek, co wpływa na wzrost atrakcyjności biblioteki. Dokonywane corocznie zakupy książek oparte są na wnikliwej analizie potrzeb i zainteresowań odbiorców biblioteki, a także na nieustannym śledzeniu nowości wydawniczych. Podczas wyboru książek dokonuje się przeglądu literatury krajowej i zagranicznej, podążając za trendami w literaturze. Dzięki temu w naszych zbiorach nie brakuje interesujących książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych”.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-muzeum-oskara-kolberga-w-przysusze/104466
Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę czy sprawdzić coś w księgozbiorze podręcznym. MGBP organizuje różnego rodzaju konkursy - czytelnicze, ortograficzne i plastyczne. „Biblioteka upowszechniając swe działania kulturowe organizuje wystawy regionalnych artystów, np. malarskie i rzeźbiarskie, wernisaże oraz tematyczne spotkania dla dzieci i młodzieży” - możemy przeczytać na stronie MGBP. - „Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gielniowie współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie zarówno gminy, jak i powiatu. Celem tej współpracy jest łączenie kultury, promocja tradycji i tożsamości kulturowej, edukacja międzypokoleniowa. Uczestniczy oraz współtworzy wiele imprez okolicznościowych (święta państwowe, akcje ogólnopolskie, np. Narodowe Czytanie) oraz regionalnych (dożynki powiatowe i gminne, festyny). Ta różnorodność przedsięwzięć podejmowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Gielniowie wpływa na podniesienie kulturalnego i edukacyjnego poziomu lokalnej społeczności”