Od 6 do 30 kwietnia mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać projekty do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wachlarz zagadnień jest szeroki, od ochrony zdrowia, przez doposażanie placówek oświatowych, kulturalnych po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Warto jednak pamiętać, że zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. - Sytuacja jest trudna, ale to nie oznacza, że mamy przestać realizować nasze zadania, projekty, marzenia i wkład w rozwój naszego województwa – mówił podczas konferencji Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego - Budżet obywatelski, który realizujemy, a który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku pokazał jak żywe jest zainteresowanie społeczeństwa taką formą bezpośredniego wpływu na inwestycje i różnego rodzaju projekty.
Projekty zgłoszone bo BOM muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne w tym roku podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie. To nie jedyna nowość.
- Po drugie, będzie można skoncentrować się na przykład na projektach równościowych, które obejmują osoby niepełnosprawne, czy środowiska wykluczone. Na przykład będą służyły łamaniu barier architektonicznych, czy możliwości dostępu do różnego rodzaju wydarzeń - wyjaśnia marszałek.
https://www.cozadzien.pl/radom/w-radomiu-powstanie-miniogrod-botaniczny/68953
Przypomnijmy, projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi. -Tak jak w poprzedniej edycji BOM, również i w tej można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres [email protected]. Konsultacje to większa szansa na to, że zaprezentowany pomysł uzyska pozytywną ocenę i zostanie poddany pod głosowanie - przyznaje Sara Michalska, z-ca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim.
W Budżecie Obywatelskim Mazowsza będzie podział na dwie kategorie – projekty inwestycyjne (do 1 mln zł) i nieinwestycyjne.
Jak zgłosić projekt?
Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony bom.mazovia.pl) lub pocztowa. Osoby które nie mają dostępu do internetu, mogą również skorzystać z trzeciej opcji, którą jest złożenie projektu osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.
Będą spotkanie konsultacyjne
Osoby, które chcą skonsultować swoje projekty i pomysły mogą wziąć udział w spotkaniach on-line. Pierwsze z nich ma odbyć się 7 kwietnia o godz. 17 i będzie poświęcone projektom mającym na celu zwiększanie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami; 8 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych; 13 kwietnia odbędzie się spotkanie poświęcone projektom z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i inżynierii ruchu; a 14 kwietnia zostanie poświęcone projektom z zakresu ekologii i ochrony przyrody.
Ponad 200 projektów
W pierwszej edycji BOM wpłynęło 231 zgłoszeń, z czego 209 zostało poddanych pod głosowanie. Oddanych zostało 38 tys. głosów. Stan realizacji projektów z pierwszej edycji BOM można podglądać na mapie, dostępnej na stronie bom.mazovia.pl.
Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, w przypadku projektów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i inżynierii ruchu – przeprowadzono wizje lokalne wszystkich miejsc, pozyskano mapy drogowe. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja przetargowa. Ogłoszenie przetargów na realizację tych projektów planowane jest w drugim kwartale tego roku. - W przypadku pozostałych projektów pierwsze miesiące 2021 roku poświęcono na doprecyzowanie szczegółów ich realizacji z projektodawcami. Ogłoszono także konkursy na realizację projektów, które zostaną zlecone organizacjom pozarządowym. Podpisano również pierwsze umowy z wykonawcami - informuje Urząd Marszałkowski.