Przypomnijmy: rok temu w lipcu w kopalni iłów ceramicznych „Borkowice-Radestów” geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego, prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski i dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali odkryli na płytach dolnojurajskich piaskowców liczne, znakomicie zachowane tropy dinozaurów drapieżnych i roślinożernych sprzed 220 lat. Jakością zachowania dorównują najlepszym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin. Znaczna część wydobytych okazów ukazuje trójwymiarowe, naturalne odlewy stóp dinozaurów, na których utrwalone są z detalami cechy anatomiczne i odciski łuskowatej skóry ich twórców.
https://www.cozadzien.pl/region/znaleziono-slady-dinozaurow-to-epokowe-odkrycie/78371
W Borkowicach odkryto nie tylko tropy dinozaurów, ale także ich kości, zachowane w formie pustek czy odlewów w piaskowcach. To wyjątkowo cenne okazy i stanowią istotne dopełnienie wiedzy o różnorodności borkowickiego świata dinozaurów. Wśród fragmentów kości zostały również znalezione szczątki innych zwierząt lądowych i ryb. Fauna ta należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie.
Jasne jest, że tak wyjątkowe odkrycie wymaga należytej ochrony i zabezpieczenia, problem jednak w tym, że tropy dinozaurów znajdują się na terenie czynnej, działającej zgodnie z wszelkimi przepisami prawa kopalni. Dlatego w spotkaniach dotyczących borkowickich dinozaurów biorą udział przedstawiciele firmy Wis-Group, która dzierżawi kopalnię, Starostwa Powiatowego w Przysusze, Urzędu Gminy w Borkowicach, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Przysucha, radomskiego wydziału spraw terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Instytutu Geologicznego i Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie.
Na razie spółka Wis-Group w porozumieniu z Państwowym Instytutem Geologicznym ustaliła, że znalezione dotychczas na wyrobisku unikatowe okazy geologiczne, które mają postać bloków skalnych, będą składowane w jednym miejscu.
Naukowa ranga odkrycia jest bardzo duża – podkreśla Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu. - Dla ochrony tego odkrycia i w celu umożliwienia dalszych badań naukowych w marca, przy aktywnym udziale Lasów Państwowych, teren został objęty ochroną poprzez powołanie stanowiska dokumentacyjnego „Dinozaury z Borkowic”. W uzasadnieniu do uchwały borkowickich radnych napisano czytamy: „W dwóch poziomach bezpośrednio nad dolną warstwą iłu i pod górną warstwą iłu stwierdzono w spągach piaskowców występowanie licznych, perfekcyjne zachowanych tropów dinozaurów w formie naturalnych odlewów. Potwierdzono nowe dla nauki ichnogatunki tropów, które mają znaczenie dla nauki światowej. (….) W borkowickim znalezisku ślady pozostawione zostały przez dinozaury biegnące, płynące, odpoczywające i siedzące na błotnistym osadzie, odkryto również wiele zagadkowych struktur, zapewne związanych z różnorodnymi aktywnościami życiowymi dinozaurów”.
Stanowisko w Borkowicach ma łączną powierzchnię 8,15 ha, a w uchwale zapisano, że nadzór nad nim sprawuje Państwowy Instytut Geologiczny.
- Lasy Państwowe deklarują pełną wolę współpracy ze stronami w celu wypracowania najbardziej korzystnego rozwiązania mającego na celu zachowanie tego cennego znaleziska z jednoczesnym respektowaniem obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie istotne dla sprawy są następujące zagadnienia: rekultywacja terenu z zachowaniem przepisów prawa, zasady prowadzenia prac badawczych uwzględniające działalność górniczą, dostosowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i na koniec wizja zagospodarowania terenu odkrycia – wylicza Edyta Nowicka.
By wypracować, w pierwszej kolejności, zasady postępowania i sposób realizacji zadań z zakresu rekultywacji i zagospodarowania gruntów wyłączonych z produkcji leśnej w stanowisku „Dinozaury z Borkowic” konieczne są kolejne ustalenia w gronie specjalistów i prawników stron. Takie spotkanie planowane jest na początku lipca.