Solec lokację miejską uzyskał przed 1333 rokiem. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, położonym w drugiej połowie XVI wieku w powiecie radomskim województwa sandomierskiego. Prawa miejskie stracił, jak wiele innych miast w Polsce, w 1869 roku. W tej chwili to wieś w powiecie lipskim. Ale taka, która zachowała miejski charakter – jest tu rynek (w kształcie litery L) i nawet ratusz, pozostałości królewskiego zamku i sporo zabytków. To jeden z argumentów za przywróceniem Solcowi statusu miasta. MSWiA podejmując decyzję o przyznaniu praw miejskich bierze także pod uwagę liczbę mieszkańców i to, że większość z nich nie utrzymuje się z rolnictwa, sprawdza, czy miejscowość ma kanalizację o wodociągi.
Swoja opinię muszą również w konsultacjach wyrazić mieszkańcy. Rada Gminy Solec nad Wisłą o przeprowadzeniu konsultacji społecznych zdecydowała w ubiegłym rodu. Mieszkańcy wypowiadali się między 29 października a 21 listopada. Uprawnionych w całej gminie było 4 tys. 271 osób, a swoją opinię zdecydowało się wyrazić 977, czyli 22,87 proc. uprawnionych. Za nadaniem Solcowi statusu miasta opowiedziało się 946 osób, czyli 96,82 proc. Przeciw było 14 (1,43 proc.), a wstrzymało się 17 (1,74 proc.). W samym Solcu w konsultacjach wzięły udział - na 711 uprawnionych – 203 osoby, czyli 28,55 proc. Za przywróceniem praw miejskich było 200 osób, czyli 98,52 proc. biorących udział w sondażu. Przeciwko głosowały dwie osoby, a jedna wstrzymała się od głosu.
W piątek, 17 lipca MSWiA przygotowało „projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy”. Wśród 10 miejscowości, które od 1 stycznia 2021 roku zyskają status miasta, jest Solec nad Wisłą.
Na razie projekt czekają konsultacje publiczne, po nich swoją opinię musi wydać m.in. Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji, Komitet do Spraw Europejskich, Komitet Społeczny Rady Ministrów, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komisja Prawnicza. Jeśli nie będę mieć zastrzeżeń, projekt - po pozytywnej opinii Rady Ministrów - zostanie podpisany przez szefa rządu.