Do młodzieżowych ośrodków wychowawczych trafiają, z orzeczenia sądu, dzieci i młodzież niedostosowane społecznie, które sprawiają problemy wychowawcze czy są skonfliktowane z prawem. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wierzbicy ma charakter żeński i przebywają tu dziewczęta między 13 a 18 rokiem życia. Z roku na rok jednak liczba podopiecznych zmniejsza się, a koszty utrzymania placówki rosną. - W ośrodku może przebywać 48 podopiecznych, a na ten moment jest ich 32 i wszystkie są spoza powiatu radomskiego; w miesiącach letnich dziewcząt jest zwykle kilkanaście lub ok. 20. Powiat, mimo bardzo dużej subwencji oświatowej, musi dokładać ok. milion złotych rocznie, aby placówkę utrzymać, stąd pomysł jej likwidacji i utworzenia w tym miejscu Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego - mówi Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego.
Stosowna uchwała o likwidacji MOW-u została przyjęta większością głosów na ostatniej sesji powiatu 31 stycznia (za – 17, przeciw – 1, wstrzymało się od głosu – 7). - Na dostosowanie budynku dla COM-u będziemy chcieli pozyskać środki zewnętrzne, by obiekt dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zdiagnozowaliśmy te potrzeby. W powiecie radomskim co najmniej 200 osób chciałoby, właściwie już, przyjść i zamieszkać w takim ośrodku. To często osoby starsze, niedołężne, z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi – mówi Waldemar Trelka. - Tylko w obrębie gminy Wierzbica, czy w miejscowościach takich jak Skaryszew, Kowala, Iłża takich chętnych osób jest blisko 40, więc jest potrzeba, aby takie miejsce stworzyć. Potrzebne jest wsparcie w postaci stałej lub doraźnej opieki, w tym rehabilitacyjnej.
Jak mówi starosta powiatu radomskiego, w Polsce jest ok. 1200 miejsc w podobnych ośrodkach za dużo w stosunku do liczby osób, które w nich przebywają, w województwie mazowieckim jest ich za dużo o ok. 200.
Decyzję pozytywną lub negatywną ws. utworzenia Centrum Opieki Mieszkalnej wyda kurator oświaty po złożeniu przez starostę stosownego wniosku. - Dziewczęta, które obecnie przebywają w młodzieżowym ośrodku pozostaną w nim do końca roku szkolnego. Chcemy na wiosnę złożyć stosowny wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. COM mógłby rozpocząć działalność w przyszłym roku, choć dokładnego terminu nie jestem w stanie teraz określić.
„Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” to program resortu rodziny, który prowadzony jest w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.