Pilotażowy program „Aktywny Samorząd” współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wsparcie w nim ujęte uzupełnia plany w ramach powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych i programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i dostępie do edukacji.
– Program „Aktywny Samorząd” to ważny krok w kierunku wydajniejszego modelu polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim daje im iskrę do działania, przeciwdziała wykluczeniu, pomaga w likwidowaniu różnych barier i w wejściu w aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
https://www.cozadzien.pl/region/jeszcze-w-tym-roku-ruszy-remont-hali-sportowej-w-zwoleniu/72087
Program jest skierowany do osób niepełnosprawnych, którzy realizują obowiązek szkolny, są aktywni zawodowo bądź podnoszą swoje kwalifikacje. Formy wsparcia są odpowiedzą na ich potrzeby w tym zakresie. – Program to między innymi stosowanie elementów poprawiających szanse osób niepełnosprawnych na rywalizację o zatrudnienie na otwartym rynku pracy poprzez podwyższanie ich kwalifikacji. Ogromne znaczenie ma także wsparcie w utrzymaniu zatrudnienia poprzez likwidację barier w poruszaniu się oraz barier transportowych – informuje Barbara Śliwa, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu.
W ramach programu w 2020 roku realizowane były dwa moduły wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Według założeń projektu dotyczyły one różnych obszarów: likwidacji barier transportowych i w poruszaniu się, pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania czy poprawy dostępu w uczestnictwie w społeczeństwie informacyjnym. W tym zakresie dokonano trzech napraw wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym. Jednej osobie dofinansowano zakup sprzętu elektronicznego, a dziesięciu osobom zakup oprogramowania. Dwie osoby otrzymały wsparcie na zakup i montaż oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, a dwie na oprzyrządowanie do posiadanego samochodu. Jedna osoba skorzystała z dotacji na zakup skutera. Zostały też pokryte koszty opieki nad osobą zależną dla sześciu niepełnosprawnych rodziców. Na te działania przeznaczono 133 tysiące 483 złote.
https://www.cozadzien.pl/region/zwolenski-szpital-i-przychodnia-z-nowym-sprzetem-medycznym/72069
W ramach drugiego modułu podpisano 29 umów dotyczących pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Na ten cel wydatkowano 55 tysięcy 627 złotych.