Samodzielne wypiekanie chleba - jak się przygotować?
fit.pl/ archiwum cozadzien.pl
2016-01-06 08:45
Pieczenie chleba w domu nie jest skomplikowane, a smak i aromat domowego pieczywa nie ma sobie równych. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z wypiekami, bo robiony samodzielnie chleb jest zdrowszy od kupionego w sklepie.
Gdyby każda bułka sprzedawana w sklepie miała przy sobie etykietę ze składem, można byłoby przeczytać, że zawiera mnóstwo chemicznych ulepszaczy poprawiających w sztuczny sposób zapach, smak i konsystencję pieczywa, a także sprawiających, że na dłużej zachowuje ono świeżość. Dlatego w trosce o zdrowie własne i swoich dzieci, wiele osób decyduje się na wypiekanie chleba w domu. Zanim się jednak przystąpi do tej czynności, warto poznać garść wskazówek, które sprawią, że domowy wyrób będzie pod każdym względem idealny.
Ważne są składniki
Podstawowe składniki domowego chleba to: mąka, woda, sól, zakwas lub drożdże. Jako że najzdrowsze jest pieczywo razowe, do wypieków można wykorzystać mąkę pszenną razową lub żytnią – najlepiej typ 2000, ostatecznie 1800. Zawierają one dużo więcej potrzebnych organizmowi mikroelementów i błonnika niż zwykła „biała” mąka. Duże znaczenie ma również woda. Kranowa zawiera dużo chloru, dlatego do wypieków niezbyt się nadaje. O wiele lepsza jest woda mineralna niegazowana. Sól również nie powinna zawierać dodatków – pieprzu, selera czy substancji zapobiegających zbrylaniu. Do upieczenia chleba potrzebny będzie zakwas, który można pożyczyć od bardziej doświadczonych w wypiekaniu pieczywa znajomych albo zrobić własnoręcznie, najlepiej na kilka dni przed planowanym pieczeniem. Przepis na zakwas nie jest trudny: wystarczy w słoiku wymieszać pół szklanki wody z taką sama ilością mąki i tę czynność powtarzać co 24 godziny przez kilka dni. Gotowy zakwas poznaje się po tym, że przybiera on kwaskowego zapachu, a na jego powierzchni tworzą się bąbelki powietrza.
Przygotowanie chleba
Chleb nie lubi pośpiechu, woli za to ciepło i spokój. Przed przystąpieniem do mieszania składników, warto poszukać odpowiedniego przepisu, który poda odpowiednie proporcje. Niezależnie zaś od niego, przygotowanie chleba przebiega w dwóch etapach: wyrobienie zaczynu oraz ciasta właściwego. Zaczyn powstaje z mąki, wody i zakwasu (w odpowiednich proporcjach, o czym mowa była wcześniej), który trzeba pozostawić na kilka godzin aż do wyrośnięcia. Do gotowego zaczynu dodaje się mąkę, wodę, sól, a także inne dodatki, jak orzechy, zioła, suszone owoce, nasiona. Wyrabianie ciasta zajmie kilkanaście minut, następnie trzeba je przykryć i pozostawić na pół godziny, aby uwolnił się gluten, a przyszły chleb stał się bardziej gładki i wilgotny. Po odczekaniu, ciasto należy ukształtować, przełożyć do formy do pieczenia i wstawić do piekarnika. Na rynku są też dostępne wypiekacze do chleba, których zakup powinny rozważyć osoby często robiące domowe wypieki, nie tylko chleb, ale też ciasta i pizze. Urządzenia te pozwalają zaoszczędzić czas i szybko przygotować wiele rodzajów pieczywa.
Jak przechowywać chleb?
Po upieczeniu chleb musi całkowicie wystygnąć, najlepiej więc odczekać dzień, zanim się go pokroi na kromki. Jako że zazwyczaj wypieka się raczej większe bochenki - część chleba można zamrozić, a resztę przechowywać w temperaturze pokojowej. Przed spożyciem wyjęty z zamrażalnika kawałek rozmraża się przez kilkanaście godzin w ciepłym pomieszczeniu. Dla przyspieszenia można użyć piekarnika lub mikrofalówki. Nie trzeba chyba wspominać, że wypiekany w domu chleb idealnie się nadaje do kanapek i sandwichów, uprzednio podgrzanych w opiekaczu.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl