Biotyna to inaczej witamina H lub witamina B7. Pełni ona bardzo znaczącą rolę w ludzkim organizmie. Ma wpływ na skórę, włosy, paznokcie, jak i również na prawidłową pracę naszych mięśni. Zapobiega wypadaniu włosów oraz dba o ich kondycję. Brak biotyny wpływa negatywnie na naszą skórę. Przez to może np. pojawić się trądzik, jak i wysypka, nasze paznokcie z kolei mogą zareagować na brak biotyny o wiele większą łamliwością. Biotyna to substancja ważna także dla tych osób, które mają problemy z cukrzycą, ponieważ zmniejsza ona poziom cukru. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Wspomaga układ nerwowy, ma dobry wpływ na nasze samopoczucie. Rekomendowana dzienna dawka biotyny to 50 µg.
Skutki niedoboru biotyny
Niedobór biotyny wywołuje wiele różnych negatywnych zmian w obrębie organizmu. Jego objawami mogą być różnego rodzaju zmiany skórne, takie jak: wysypka, trądzik czy stany zapalne. Mogą pojawić się rumienie, brak apetytu, ciągłe zmęczenie, bóle mięśni. Dodatkowo możemy zauważyć znaczne pogorszenie się stanu włosów i paznokci. U niektórych osób brak lub znikoma ilość spożywania biotyny może przyczynić się do podwyższenia poziomu cholesterolu oraz stanów zapalnych jelit. Mogą pojawić się nawet stany depresyjne.
Skutki niedoboru biotyny:
- słabe włosy
- bóle mięśni
- łuszczenie się skóry
- senność
- kruche paznokcie
- drętwienie rąk
- złe samopoczucie
- zmęczenie
Pozytywne skutki spożywania biotyny
Witamina H powszechnie kojarzona jest z włosami. Mało kto wie, że ten oto składnik ma inne zbawienne korzyści dla naszego organizmu. Obniża on poziom glukozy we krwi, a także wspomaga proces krzepnięcia. Dba także o tarczycę i pomaga w jej odpowiednim funkcjonowaniu. Różnice można również zauważyć na naszych paznokciach, stają się one twardsze i nie rozdwajają się. Jak widać biotyna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu.
Biotynę możemy znaleźć w produktach, które konsumujemy. Są to:
- ryż
- grzyby
- migdały
- makarony pełnoziarniste
- marchewki
- pomidory
- ryby
- owoce
- orzechy włoskie
- żółtka jaj
- szpinak
- warzywa strączkowe
- mleko
- banany
Niestety czasem nasza dieta nie jest wystarczająco bogata w biotynę, dlatego warto wybrać suplementy, które dostarczą nam jej odpowiednią ilość.
Biotyna a włosy
Dzięki biotynie włosy są mocne, nie wypadają, a także przedwcześnie nie siwieją. A to wszystko dzięki temu, że witamina ta pomaga w wytwarzaniu keratyny, która jest podstawowym składnikiem budulcowym włosów i paznokci. Włosy nie wypadają, są lśniące, grube i bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, które mogą im szkodzić. Witamina B7 oprócz włosów otacza opieką również skórę głowy. Sprawiając, że cebulki są mocniejsze, przyczynia się do tego, że włosy rosną szybciej. Na dodatek reguluje wydzielanie łoju, co skutkuje mniejszym przetłuszczaniem się włosów, a także zapobiega powstawaniu łupieżu.
Jak sami możemy zobaczyć, witamina H pozytywnie wpływa na cały nasz organizm, dlatego należy dbać o to żebyśmy zawsze mieli jej pod dostatkiem. W szczególności powinny dbać o to kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Aby zapobiec niedoborom biotyny, należy prowadzić zdrowy tryb życia, a także urozmaicić swoją dietę o składniki, o których była mowa powyżej. Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu powoduje zmniejszenie stężenia biotyny w organizmie. Do tej pory nie zarejestrowano żadnych negatywnych skutków nadmiernego spożycia biotyny.