Przygotowanie pedagogiczne do pracy z dziećmi
Integracja sensoryczna to inaczej sposób odbierania i przetwarzania bodźców z otoczenia za pomocą zmysłów. U dzieci mogą pojawiać się zaburzenia integracji sensorycznej, czyli nieprawidłowości związane z pracą układu nerwowego w kwestii odbierania informacji przez systemy zmysłowe. Tymi zagadnieniami zajmują się specjalnie przeszkoleni i odpowiednio wykwalifikowani pedagodzy. Na czym dokładnie polega terapia integracji sensorycznej i jakie studia pedagogiczne trzeba skończyć, aby móc się tym zajmować?
Co to jest integracja sensoryczna?
Terapia SI, bo również z taką nazwą można się spotkać, mówiąc o integracji sensorycznej, to ogół procesów oddziałujących na układ nerwowy i polegających na przyswajaniu bodźców za pomocą różnych zmysłów – wzroku, dotyku, węchu czy smaku. Zajęcia w ramach terapii SI mają przeważnie charakter zabawy naukowej, w której dzieci starają się w sposób alternatywny wykorzystywać rozmaite zmysły do tego, żeby efektywniej wykonywać różne zadania.
Pedagogika specjalna zajmuje się dziećmi potrzebującymi dostosowania metod nauki do ich indywidualnych potrzeb, dotyczy to też takich obszarów jak właśnie integracja sensoryczna. Specjaliści od integracji sensorycznej to osoby, które ukończyły odpowiednie studia pedagogiczne w tym zakresie. Wbrew pozorom, nie trzeba wcale kończyć jednolitych studiów magisterskich z pedagogiki, aby zostać specjalistą od integracji sensorycznej. Wiele takich osób ma za sobą studia podyplomowe. Pedagogika z elementami integracji sensorycznej to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków dla osób, które chcą kontynuować edukację po studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Nowoczesne studia podyplomowe – pedagogika i integracja sensoryczna
Wiele uczelni oferuje obecnie kierunki związane z pedagogiką specjalną. Coraz więcej osób poszukuje też modelu kształcenia, który można połączyć z pracą, opieką nad dziećmi czy innymi zajęciami. Taką możliwość oferują studia podyplomowe online. Na platformie studia-pedagogiczne.pl, prowadzonej przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, znajduje się szeroka oferta podyplomówek, które można ukończyć całkowicie zdalnie. Wśród nich znajdują się takie kierunki, jak integracja sensoryczna – diagnoza i terapia dzieci, czy studia podyplomowe z elementami terapii behawioralnej.
Dla wielu osób to optymalne rozwiązanie, bo samodzielnie można zdecydować, kiedy bierze się udział w zajęciach, przystępuje do zaliczeń i w jakim tempie przyswaja materiał. Studia podyplomowe online wymagają co prawda pewnej dyscypliny, ale wiele osób ceni sobie niezależność i elastyczność, jaki daje taki sposób nauki.