Jedzenie z umiarem
Częste jedzenie mniejszych porcji wspomaga metabolizm. Najlepiej, jeśli ustalisz z rodziną, że będziecie spożywać pięć posiłków, podczas których będziecie jeść tradycyjne potrawy. Trzy duże posiłki bowiem spowolnią przemianę materii i mogą doprowadzić do problemów z popularną „świąteczną” niestrawnością. Spróbuj wszystkich potraw - jedz po trochu. Najlepiej od razu nałóż sobie ilość, którą chcesz zjeść, i oblicz, czy zmieści ci się obiad i deser.
Ważne białko
Na wielkanocnym stole znajduje się bardzo dużo białka - jajka, biała kiełbasa i chude pieczone mięso. Spożywając wielkanocne potrawy zrezygnuj z zawiesistych sosów, smażonych, ciężkostrawnych potraw, ziemniaków, białego pieczywa i słodkich ciast. Zamiast tego jedz surówki i sałatki z kolorowych warzyw doprawionych oliwą z oliwek.
Pamiętaj o wodzie
Przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody mineralnej (możesz wcisnąć do niej cytrynę), a wówczas zjesz na pewno mniej. W trakcie świątecznego objadania się nie wolno zapominać o dostarczeniu organizmowi odpowiednich ilości płynów. Wskazane jest picie dużych ilości wody mineralnej. Zaleca się też herbatki - ziołowe, owocowe, a także - w zależności od indywidualnych upodobań - herbatę zieloną, białą albo czerwoną, które zawierają wiele różnych mikroelementów. Poprawią one trawienie.
Dodawaj przyprawy
Dietetycy przypominają również o zwracaniu uwagi na przyprawy. Wybierając m.in. majeranek, pieprz czy tymianek wspomożemy żołądek podczas trawienia.
Ogranicz słodycze
Zjedz tylko jedno słodkie danie każdego dnia świąt. Jeśli masz wybór spośród tortów czy ciast francuskich albo kruchych, wybierz drożdżowe - zawiera na pewno mniej tłuszczu. Babka wielkanocna, ciasto drożdżowe i ciasta piaskowe zawierają mało tłuszczu i są mało słodkie. Kawałek babki drożdżowej dostarcza 280 kcal, natomiast trzy plastry pieczeni cielęcej to jedynie 125 kcal.
Pamiętaj o owocach
Na świątecznym stole nie może zabraknąć owoców, będących alternatywą dla ciast. Unikaj w nadmiarze orzechów i bakalii oraz innych rzeczy, które mają ci tylko zapchać żołądek.
Idź na spacer
Siedzenie przy stole może być uciążliwe nie tylko dla twojego trawienia, ale również dla kręgosłupa. Namów rodzinę na półgodzinny spacer (dobrze zrobi zdrowiu i sylwetce) - trochę ruchu i świeżego powietrza nie zaszkodzi. Podczas spaceru spalicie więcej energii i dacie sobie możliwość rozmowy z bliskimi. To lepsze niż spędzanie czasu przed telewizorem.