Telewizory — wielkość ekranu to nie wszystko?
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na telewizor LED czy model wyższej generacji (QLED, OLED), punktem wyjścia do selekcji dostępnych rozwiązań jest najczęściej rozmiar ekranu. Przekątna jest jedną z pierwszych informacji, od których zaczynasz przegląd modeli. Ma to niemałe znaczenie, ponieważ telewizor pod względem wielkości powinien zostać odpowiednio dobrany do wielkości wnętrza, a także ustawienia kompletu wypoczynkowego, z którego oglądać będziesz telewizję. Przekątna ekranu jest więc ważnym kryterium, natomiast niejedynym. Dzisiaj znaczenie będzie mieć zarówno wybrana przez ciebie rozdzielczość, technologia HDR, a także możliwości Smart TV. Wybór modeli jest bowiem naprawdę ogromny: https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory. Pomocnym rozwiązaniem ułatwiającym rozpoznanie dostępnych na rynku rozwiązań są rankingi urządzeń: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/ranking-telewizorow-ktory-wybrac. Nie chodzi tutaj o to, że koniecznie musisz kupić któryś ze wskazanych telewizorów, ale możesz zobaczyć, co w tych rankingach ma znaczenie i stanowi kryterium oceny.
Rozdzielczość Full HD czy więcej?
Dzisiaj do wyboru masz trzy typy rozdzielczości:
- HD Ready — stosowane już coraz rzadziej, najczęściej spotkasz to rozwiązanie jeszcze w małych telewizorach
- Full HD — standard stosowany w dużej części sprzętu dostępnego na rynku, to rozdzielczość 1920×1080 pikseli (obraz składający się z 2 milionów kolorowych punktów).
- Ultra HD — rozdzielczość 3840×2160 pikseli (4-krotnie więcej punktów, wysoka jakość najdrobniejszych szczegółów), inna nazwa to 4K.
Niemałe znaczenie ma również częstotliwość odświeżania ekranu, co wpływa na jakość prezentowania dynamicznych scen (dobry wynik to około 120 herców). Bardzo ważnym kryterium okazać się może również funkcja High Dynamic Range (HDR), które gwarantuje zwiększenie różnicy między ciemnymi i jasnymi tonami. To z kolei sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne. Stosowane obecnie formaty gwarantujące osiągnięcie tego efektu to: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.
Użytkownicy, którym zależy na jak najlepszych wrażeniach podczas domowego sensu, mogą być zainteresowani również funkcjonalnością Ambilight. Jest to jednak rozwiązanie, które oferuje jedynie marka Philips. To specjalne rozwiązanie, które tworzy kolorową poświatę za ekranem. System analizuje aktualnie odtwarzany obraz pod kątem dominujących w nim barw i wymusza wyświetlanie przez diody zamontowane z tyłu urządzenia analogicznych barw (znaczenie ma tu zarówno kolor, jak i odpowiednia intensywność: https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/ambilight-tv_tak
Android TV, Smart TV — dlatego warto mieć?
Z pewnością rozwiązania takie jak Smart TV, Android TV czy Apple TV są bardzo cenne. Dają one bowiem możliwość łączenia się z bogatym centrum aplikacji i funkcji, spośród których ściągać możesz te, które dla ciebie okazują się przydatne. Dzięki temu telewizory HD oraz inne stają się centrum rozrywki, których funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do prezentowania oferty kolejnych kanałów telewizyjnych. Zyskujesz możliwość połączenia z serwisami streamingowymi, a także korzystania z szeregu innych aplikacji, które czynią telewizor centrum multimedialnej rozrywki.